Skocz do zawartości
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

[SCENA] Obsługa żarówek i nie tylko


Lector

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator

Opiszę mój sposób na obsługę żarówek i lamp Xiaomi (Yelight i chyba Philips) przez ścienne klawisze Aqary.

Co jest potrzebne?

Może się wydawać ze co to za problem skonfigurować włącznik do żarówki. Przecież będzie zapalać i gacić światło.
Niestety problem powstaje gdy korzystamy z różnych scen czy kolorów oświetlenia. W tedy domyślnie zapali nam ostatni kolor, a my chcemy aby nam zapaliło się białe światło z pełną mocą.
Czyli moim sposobem zapali się zawsze przez nas ustalony kolor, a w dodatku np czujnik ruchu może zapalić oświetlenie nocne. Scenę wymyśliłem i zaproponowałem innemu użytkowników na innym forum. Aktualnie wywaliłem normalny włącznik i żarówki są ciągle pod napięciem sterowane włącznik bezprzewodowym.

Sceny dla żarówek i włącznika:

  • Oświetlenie 1 żarówka: lewy klawisz - żarówka nr1 i wybieramy ostatnią opcje po chińsku i tu mamy wybór jednej z gotowej sceny lub nasz wcześniej dodany ulubiony kolor ja wybieram z ulubionych biały jaki sobie ustawiłem z pełną mocą
  • Oświetlenie 2 żarówki: prawy klawisz - żarówka nr2 i nr3 i postępujemy jak powyżej

Zapalanie już mamy zrobione, ale niestety nie możemy zagacić światła.
Więc dodajemy kolejne dwie sceny:

  • Oświetlenie 1 żarówka zgaś: lewy klawisz - żarówka nr1 i wybieramy Turn off
  • Oświetlenie 2 żarówki zgaś: prawy klawisz - żarówka nr2 i nr3 i wybieramy Turn off

Teraz zajmiemy się powiązaniem w pary scen, ale na najpierw wyłączymy sceny zgaś - na ekranie z listą scen przesuwamy suwak na lewo.
Łączenie w pary:

  • otwieramy scenę Oświetlenie 1 żarówka: dodajemy "Turn on/off scene" szukamy "Oświetlenie 1 żarówka zgaś" i wybieramy "Turn on", dodajemy "Delay" i ustawiamy prawy suwak na 1s, dodajemy "Turn on/off scene" szukamy "Oświetlenie 1 żarówka" (czyli tą w którą edytujemy) i wybieramy "Turn off" i zapisujemy
  • otwieramy scenę Oświetlenie 1 żarówka zgaś: dodajemy "Turn on/off scene" szukamy "Oświetlenie 1 żarówka" i wybieramy "Turn on", dodajemy "Delay" i ustawiamy prawy suwak na 1s, dodajemy "Turn on/off scene" szukamy "Oświetlenie 1 żarówka " (czyli tą w którą edytujemy) i wybieramy "Turn off" i zapisujemy
  • otwieramy scenę Oświetlenie 2 żarówki: dodajemy "Turn on/off scene" szukamy "Oświetlenie 2 żarówki zgaś" i wybieramy "Turn on", dodajemy "Delay" i ustawiamy prawy suwak na 1s, dodajemy "Turn on/off scene" szukamy "Oświetlenie 2 żarówki" (czyli tą w którą edytujemy) i wybieramy "Turn off" i zapisujemy
  • otwieramy scenę Oświetlenie 2 żarówki zgaś: dodajemy "Turn on/off scene" szukamy "Oświetlenie 2 żarówki" i wybieramy "Turn on", dodajemy "Delay" i ustawiamy prawy suwak na 1s, dodajemy "Turn on/off scene" szukamy "Oświetlenie 2 żarówki " (czyli tą w którą edytujemy) i wybieramy "Turn off" i zapisujemy

Teraz już nam będzie zapalać i gacić oświetlenie, a sceny będą wyglądać tak:

Screenshot_2017-10-27-14-13-16-000_com.xiaomi.smarthome.thumb.png.ebc4206293d3621e0ba82bfb4ad92d63.png Screenshot_2017-10-27-14-13-31-250_com.xiaomi.smarthome.thumb.png.b07a8fd3a7040b3c612c5d0baaf89cb3.png Screenshot_2017-10-27-14-13-46-629_com.xiaomi.smarthome.thumb.png.3a525475250f52ab8f21a1539a064a6e.png Screenshot_2017-10-27-14-13-59-475_com.xiaomi.smarthome.thumb.png.b0865b6bd63470bf189ac7dadcabd4e4.png

Opcjonalnie można dodać zapalanie oświetlania nocnego zapalnego poprzez ruch za pomocą czujnika ruchu.

  • Oświetlenie nocne: czujnik jak wykryje ruch - żarówka (jedna lub wszystkie - jak kto woli) i wybieramy ostatnią opcje po chińsku i tu mamy wybór jednej z gotowej sceny lub nasz wcześniej dodany ulubiony kolor, dodajemy "Delay" i ustawiamy na jak długo ma zapalić ja ustawiam na 30s, dodajemy ponownie żarówka (jedna lub wszystkie - tylko aby było tak samo jak wcześniej) i ustawiamy "Turn off"

W zależności jaki czujnik mamy Xiaomi czy Aqara można ustawić przy ruchu jak jest ciemno, można również ustawić w jakich godzinach ma scena działać.
To jeszcze nie koniec, bo trzeba jeszcze zmodyfikować wcześniejsze sceny:

  • otwieramy scenę Oświetlenie 1 żarówka: po komendzie "Oświetlenie 1 żarówka zgaś" dodajemy "Turn on/off scene" szukamy "Oświetlenie nocne" i wybieramy "Turn off"
  • otwieramy scenę Oświetlenie 2 żarówki: po komendzie "Oświetlenie i żarówki zgaś" dodajemy "Turn on/off scene" szukamy "Oświetlenie nocne" i wybieramy "Turn off"
  • otwieramy scenę Oświetlenie 1 żarówka zgaś: po komendzie "Oświetlenie 1 żarówka" dodajemy "Turn on/off scene" szukamy "Oświetlenie nocne" i wybieramy "Turn on"
  • otwieramy scenę Oświetlenie 2 żarówki zgaś: po komendzie "Oświetlenie 2 żarówki" dodajemy "Turn on/off scene" szukamy "Oświetlenie nocne" i wybieramy "Turn on"

Teraz mamy tak skonfigurowane ze jak wejdziemy i będą spełnione warunki to czujnik zapali nam oświetlenie, my ręcznie będziemy mogli zapalić pełne oświetlenie, ale gdy my zapalimy ręcznie świtało to czujnik nie będzie mógł nam zmienić na tryb nocny.

Opcjonalnie przy tym klawiszu którego używam można zapalić inny tryb poprzez wduszenie obu klawiszy na raz - jakby ktoś nie wiedział trzeba by dopisać kolejną scenę.

Mam nadzieje ze ktoś skorzysta na tym opisie B|

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Odpowiedzi 74
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

  • Administrator

Wszystko masz opisane powyżej.

Najpierw wejdź do sterowania żarówki, nastaw jaki ma być kolor i jego jasność, dodaj go jako ulubiony.

Rozumiem że masz przycisk okrągły który działa w trzech trybach, jeden klik, dwa kliki i długi klik.

Chcesz zapalać żarówkę jednym trybem a innym wyłączać? Czy tym samym włączać i wyłączać?

 

Tu dodałem jak zapisać ulubiony kolor

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Jako, że się dopiero zarejestrowałem - witam wszystkich obecnych :)

Ciekawostka - w mojej aplikacji nie mam możliwości odniesienia się z wydarzeniem 'Turn on/off a scene' do sceny, którą aktualnie edytuję. 
Jeśli wybiorę w ramach edycji sceny wydarzenie 'Turn on/off a scene' - po prostu nie ma na liście sceny, w edycji której własnie jestem. 
Moja wersja aplikacji Mi Home - obecnie 5.0.28

Udało mi się to obejść poprzez stworzenie nowej sceny Complete manually - w której dana scena jest wyłączana i wrzucenie tej sceny Complete manually w edytowaną scenę (uff... mam nadzieję, że jest to czytelne). W ten sposób działa, ale trzeba pokombinować z opóźnieniami, żeby było ok. 
Ale ciekawe dlaczego u Lectora jest to możliwe, a u mnie nie :( - zawsze to więcej warunków. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również witam wszystkich!

@swedish_chef Używam aplikacji na iOS i mam ten sam problem (w opcji „Turn on/off scene” nie ma możliwości wyboru edytowanej sceny). Strasznie to komplikuje ustawianie „bardziej wymagających” scen. Ja na ten moment poddaje się.

Szczerze mówiąc, sam takiej sceny pewnie bym nie wymyślił gdyby nie tutorial napisany przez @Lector, a teraz niestety wszystko szlag trafił...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Można by to obejść - chyba nie ma iOS.

Trzeba by zrobić scenę manual - taka co ręcznie trzeba kleknąć aby się wykonała.

Więc by takie sceny musiały być dwie - wyłączenia edytowanych scen.

Czyli zamiast Turn on/off, robi się uruchom scenę manual, która wyłączy tą aktywną.

 

Tak jak to kolega @swedish_chef opisał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.01.2018 o 14:06, Lector napisał:

Można by to obejść - chyba nie ma iOS.

Trzeba by zrobić scenę manual - taka co ręcznie trzeba kleknąć aby się wykonała.

Więc by takie sceny musiały być dwie - wyłączenia edytowanych scen.

Czyli zamiast Turn on/off, robi się uruchom scenę manual, która wyłączy tą aktywną.

 

Tak jak to kolega @swedish_chef opisał.

Prawdopodobnie robię coś źle, ale wstawiając sceny manual (off) do poszczególnych/odpowiednich scen one tak jakby się „zapętlają”. Wynikiem jest włączenie światła na ułamek sekundy (i tyle).

Po skasowaniu i stworzeniu na nowo wszystkich scen „sekwencja” 1 raz przechodzi prawidłowo, ale kolejne wciśnięcie klawisza powoduje - jak wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.11.2017 o 16:06, Lector napisał:

 

W dniu 8.11.2017 o 16:06, Lector napisał:
  •  

Opcjonalnie można dodać zapalanie oświetlania nocnego zapalnego poprzez ruch za pomocą czujnika ruchu.

  • Oświetlenie nocne: czujnik jak wykryje ruch - żarówka (jedna lub wszystkie - jak kto woli) i wybieramy ostatnią opcje po chińsku i tu mamy wybór jednej z gotowej sceny lub nasz wcześniej dodany ulubiony kolor, dodajemy "Delay" i ustawiamy na jak długo ma zapalić ja ustawiam na 30s, dodajemy ponownie żarówka (jedna lub wszystkie - tylko aby było tak samo jak wcześniej) i ustawiamy "Turn off"

No za diabła nie mogę ustawić wyłączania sceny z czujnikiem ruchu. Efekt jest taki, że jak zapalę światło wyłącznikiem i się ruszę to mi przygasi. Zmieniałem kolejność, dodawałem opóźnienie... i co ciekawe scena w MiHome wygląda na wyłączoną, a i tak działa 

Edytowane przez browcofil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeszedłem przez Twoją instrukcję i udało mi się ustawić sceny zapalające "na klik" żarówkę z pełną jasnością. Stworzyłem scenę włączającą delikatne światło po wykryciu ruchu w ciemności i ona też działa. Ale nie działa mi wyłączanie tej sceny, po zapaleniu światła kliknięciem. Moje sceny wyglądają tak:

Kuchnia stół - zapala na kliknięcie, Kuchnia stół zgas - wyłącza, Kuchnia_noc - działa na ruch

Screenshot_20180128-215431.thumb.png.bd74b8577f432669df9b6b213c906b0c.pngScreenshot_20180128-215446.thumb.png.4330f404317f6e320fcdf32728dd55c1.pngScreenshot_20180128-215353.thumb.png.02686362adaa2fc65c6945f5be51df67.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Ogólnie delay przed wyłączeniem lub włączniem sceny Kuchnia_noc są nie potrzebne.

Delay stosuje po to aby sceny się nie zapętliły, a tu tym nie grodzi.

Najpierw zrób aby działało na klik.

Czyli klik - zapala, drugi klik - gasi.

Jak już to będzie dobrze, dodaj obsługę czujnika ruchu.

Oczywiście najpierw tylko włączona (suwakiem) będzie scena zapalania, wyłączania ma być wyłączona.

Po dodaniu wykrywania ruchu ona musi być aktywna razem z sceną zapalania (teoretycznie, bo przy ręcznym przejściu zapalania na gaszenie lub zgaszania na zapalnie się już dostosuje).

 

W pierwszej kolejności jak wywalisz opóźnienia zobacz że na pewno masz przy zapalaniu ręcznym aby wyłączyć Turn off scenę ruchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kupiłem ostatnio Gateway, czujniki ruchu Aqara i żarówki Yeelight.

Mam problem z czujnikami.

Ustawiłem: zapal żarówki jak czujnik wykryje ruch, odczekaj 30s i zgaś żarówki (godziny działania 17-7).

w pierwszym dniu wszystko działa bez problemu. Jak światło zgaśnie to wystarczy się ruszyć i znów się zapala.

Niestety na drugi dzień wszystko się psuje.

Światło zapala przy wykryciu ruchu, później gaśnie po 30s ale niestety nie zapala się natychmiast po wykryciu ruchu. Musi się zmienić minuta i dopiero wtedy wykrywa ruch.

 

Co więcej zapalanie żarówek nie działa dla stworzonej grupy - w ogóle wtedy się nie zapalają.

Muszę dodawać pojedynczo żarówki.

Ma ktoś na to jakiś sposób.

pozdrawiam
Mateusz

Edytowane przez latoking
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma minutę przerwy między wykryciem ruchu? To jet bez sensu niestety.

A poza tym czemu jak go zresetuje to włącza się natychmiast po zgaszeniu światła. Dopiero na następny dzień dzień są problemy.

 

No i jeszcze jedna kwestia: dlaczego nie załącza grupy żarówek

Edytowane przez latoking
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest bez sensu bo jak ja idę a za mną idzie inna osoba to światło gaśnie. To dla mnie nie jest smart home ani oszczędzanie :(, Bo muszę ustawić lampy na co najmniej minutę.

 

No i pozostaje jeszcze jedna kwestia:

Czemu nie działa włączanie grup

Edytowane przez latoking
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam,

mam problem ze skonfigurowaniem lampy:

https://www.gearbest.com/flush-ceiling-lights/pp_633589.html

 

Mam:

- Gateway v2

- Włącznik bezprzewodowy Aqara Zigbee (2 przyciski)

 

Wszystkie akcje mam po chinśku (załącznik nr 1) - tak powinno być?

Gdy wybiorę przedostanią opcję mam możliwość zmiany sceny (załącznik 2), niestety przycisk save tak jakby nie działał. Po powrocie ZAWSZE suwaki mam w tej samej pozycji, próbowałem już restartować program/telefon - bez rezultatu.

 

 

Chciałbym aby przycisk działał następująco:

- Lewy przycisk, włącza wyłącza lampę z max białym światłem

- Prawy przycisk, włącza wyłącza lampę z max ciepłym światłem

- Oba przycisk wciśnięte lampa uruchamia się max ściemniona.

 

Da się jakoś to ustawić skoro nie działa mi opcja zapamiętywania "pozycji suwaków"?

 

 

 

 

 

 

zal1.png

zal2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
  • Lector przypiął ten temat
  • Lector odpiął ten temat

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

Ogłoszenia


×
×
  • Dodaj nową pozycję...