Jump to content
  • Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.

Ogrzewanie w mieszkaniu

Gravis
 Share

Recommended Posts

• Administrator

Panowie, na tym forum jak i na MiUi Polska temat był już szeroko omawiany.

Wystarczy do tego Gateway (bez tego ani rusz), gniazdko Xiaomi (nie ma znaczenia jakie, więc wystarczy najtańszej - pewnie na WiFi), czujnik temperatury (najlepiej chyba ten okrągły bez LCD) dodatkowo może być czujnik otwarcia okna/drzwi - to wszystko od Xiaomi.

Oprócz tego potrzebny byłby elektrozawór na grzejnik, najlepiej 230V normalnie zamknięty. --> https://fibor.com.pl/sklep/ogrzewanie/termostat-230v-24v-m30x15.html

Tworzymy sceny (dwie) aby sterował jeżeli temperatura spadnie to załączył gniazdko, jeżeli temperatura jest powyżej wyłączył gniazdko.

Można ustawić trzecią scenę z czujnikiem okna, jeśli okno jest otwarte powyżej jednej minuty wyłącz grzanie na trzy minuty. Scena powinna się zapętlić - chyba bo nie sprawdzałem.

Łączenie jeśli temperatura  i okno chyba nie wchodzi w grę, bo przy oknie nie można ustawić jak jest zamknięte. Jest tylko jak się otwiera lub zamyka czyli następuje zmiana stanu.

• 4 weeks later...

Witam

Mam gniazdko ZigBee do którego podłączyłem grzejnik olejowy i czujnik temp. kwadratowy. Zrobiłem następujące sceny:

Olejak Day On-jeżeli temperatura spadnie poniżej 21 st,wtedy załącz gniazdo

Olejak Day Off-jeżeli temp.wzrośnie powyżej 21 st,wtedy wyłącz gniazdo

Okres działania obu scen 3:30-21:00

Kolejne dwie:

Olejak Night on-jeśli temperatura spadnie poniżej 19,wtedy włącz gniazdo

Olejak Night off-jeżeli temp. wzrośnie powyżej 19,wtedy wyłącz gniazdo

Okres działania scen nocnych 21:05-3:25

Mimo tego iż wydaje mi się ze wszystko w porządku,gniazdo chyba działa jak mu się chce. Coś nie tak z ustawieniami scen? Proszę o pomoc

• Administrator

Przy tego typu ogrzewaniem (olejak) będzie problematyczne, dłuższy czas nagrzewania się grzejnika.

Ustaw różnice 2-3 stopni i popatrz jak to działa.

Czyli jak spadnie poniżej 20 włącz.

A jak osiągnie 22 wyłącz.

• Administrator

Ewentualnie przedziały czasowe do poprawki, bo może wystąpić błąd ze względu na różnice stref czasowych.

Aby wiedzieć jak ustawić godziny to jak masz jakiś przycisk zrób tak.

Utwórz scenę klik włącznika włącz/wyłącz gniazdko (przełącz stan) i ustaw czas ze ma działa 20-21 (teraz mamy 20:15 więc jest dobry przedział godzinowy).

Klikaj klawisz i zobacz czy gniazdko zmienia stan, jak nie to poszerz zakres 19-21. Z tego co wiem to może być godzina rozbieżności.

A więc tak. Wszystko zaczęło działać poprawnie,gdy wyłączyłem wszystkie "polepszacze" w zakładce ustawień Wall plug setup. To znaczy Pamięć zaniku zasilania,Ochrona ładowania i Wyłącz wskaźnik. Harmonogram działa w ramach strefy CET Bruksela,ale statystyki pokazywane są według czasu chińskiego. Przy okazji. Mam 3 rodzaje gniazd: WiFi z menu po chińsku,WiFi z menu po angielsku i ZigBee po angielsku/polsku.

• 4 weeks later...

AndrzejD,

myślę o tym by zrobić coś podobnego jak Ty z tym, że zamiast olejaka chciałbym podłączyć do gniazdka przekaźnik i zworkę do pieca gazowego. To powinno działać ale zastanawia mnie sterowanie. Obecnie mam regulację czujnikiem pokojowym co 0,1 stopnia. Czujnik Xiaomi, który mam, ten karatowy bez wyświetlacza daje możliwość regulacji tylko co jeden stopień. Nie wiem, jakie są możliwości ustawienia w aplikacji tego okrągłego czujnika z wyświetlaczem - na nim jest dokładność 0,1 pytanie tylko czy w aplikacji jest tak samo? Może ktoś to sprawdzić i wrzucić jakiegoś screena? Co jaki czas te czujniki aktualizują te dane do apki? Drugie pytanie to rozumiem, że on musi być podłączony do systemu przez BT. Da radę przez lampę yeelight 320 lub 650?

Dzięki za pomoc!

Edited by micbud

To moja pierwsza zima z tym piecem i domem no i powiem, że różnica jednego stopnia jest dość odczuwalna. Myślę, że 0,5 by wystarczyło stąd moje pytanie. Choć może te jeszcze kwestia wyczucia pieca i jego ustawień. Raczej obsługuje sceny ma bo inaczej nie byłoby sensu skoro służy do sterowania urządzeniami. Na ich stronie doczytałem, że odświeżanie jest co sekundę więc powinno to działać dość płynie. Zamówiłem właśnie dwa z wyświetlaczem i przekaźnik więc może jutro będę działał w temacie. Jakby co to dwa czujniki będę miał na zbyciu - te kwadratowe temperatury, ciśnienia i wilgotności.

Czujniki z wyświetlaczem doszły, przekaźnik też. Wszystko podłączone i działa od wczoraj, jak na razie bezproblemowo. Gniazdo w żądanym przedziale czasowym włącza przekaźnik a ten piec. Wszystko gdy temperatura spada poniżej 20 stopni i wyłącza gdy jest powyżej. Zastanawiam się tylko co się stanie w przypadku gdy scena ma włączać gniazdko do godziny 22:00 jeśli temperatura jest poniżej 20 stopni a będzie godzina 21:59 i 19 stopni. Gniazdo włączy się i wyłączy po minucie czy zostanie cały czas włączone? Doświadczalnie tego jeszcze nie sprawdziłem...

Generalnie sceny czujnika z wyświetlaczem są takie same jak tego bez. Ustawienia też tylko co jeden stopień choć wyswietlacz na czujniku pokazuje co 0,1. 

Problemem póki co jest brak logów. Nie widzę w historii kiedy gniazdo się włączało i wyłączało. Co może być przyczyną albo gdzie tego szukać? Logi gniazdka i czujnika są puste...

7 godzin temu, micbud napisał:

Czujniki z wyświetlaczem doszły, przekaźnik też. Wszystko podłączone i działa od wczoraj, jak na razie bezproblemowo. Gniazdo w żądanym przedziale czasowym włącza przekaźnik a ten piec. Wszystko gdy temperatura spada poniżej 20 stopni i wyłącza gdy jest powyżej. Zastanawiam się tylko co się stanie w przypadku gdy scena ma włączać gniazdko do godziny 22:00 jeśli temperatura jest poniżej 20 stopni a będzie godzina 21:59 i 19 stopni. Gniazdo włączy się i wyłączy po minucie czy zostanie cały czas włączone? Doświadczalnie tego jeszcze nie sprawdziłem...

Generalnie sceny czujnika z wyświetlaczem są takie same jak tego bez. Ustawienia też tylko co jeden stopień choć wyswietlacz na czujniku pokazuje co 0,1. 

Problemem póki co jest brak logów. Nie widzę w historii kiedy gniazdo się włączało i wyłączało. Co może być przyczyną albo gdzie tego szukać? Logi gniazdka i czujnika są puste...

Ze scenami trzeba pokombinować. Miałem tak ustawioną scenę z czujnikiem ruchu i gniazdem Smart socket WiFi,że jak sceny zał i wył były do określonej godziny,to gdy wszedłem do kuchni tuż przez czasem końcowym,listwa led się zapalała i nie gasła. Dlatego scenę z wył. ustawiłem na całą dobę.

4 godziny temu, AndrzejD napisał:

Ze scenami trzeba pokombinować. Miałem tak ustawioną scenę z czujnikiem ruchu i gniazdem Smart socket WiFi,że jak sceny zał i wył były do określonej godziny,to gdy wszedłem do kuchni tuż przez czasem końcowym,listwa led się zapalała i nie gasła. Dlatego scenę z wył. ustawiłem na całą dobę.

Ok właśnie o to mi chodziło a nie pomyślałem by "wyłącz" działała cała dobę. Chciałem uniknąć sytuacji, że np minutę przed końcem działania sceny piec nie pozostał włączony cały czas. Wiadomo, że w ciągu zbyt krótkiego czasu piec może nie podciągnąć temperatury do punktu wyłączenia i będzie chodził do rana.

4 godziny temu, Lector napisał:

Bo jak masz dwie sceny jedna zapal a druga zgaś, to robisz aby druga - zgaś działała na przykład godzinę dłużej.

W tedy zawsze zgasi, chyba ze korzystać z ręcznego zapalania, to trzeba by wyłączyć scenę zgaś.

Godzina dłużej powinna wystarczyć ale jeśli będzie bez ograniczenia czasowego to już na bank powinno trybić.

No tak, masz rację. Manualne uruchomienie też się przyda. Muszę pokombinować jeszcze.

Pytanie jeszcze logi. Dlaczego się nie pojawiają w gniazdku ani czujniku? Wpisują się dopiero jeśli w scenie dodam "wyślij powiadomienia..." No ale wtedy dostaję też na komórkę co chwilę czego wolałbym uniknąć. Fajnie byłoby widzieć kiedy się włącza i wyłącza i ile pracuję ale tylko w logach, bez powiadomień...

• Administrator

U mnie w logach mam wszystkie opcje automatyzacji pokazane (też bez powiadomień).

Aktualnie nie korzystam z automatyzacji gniazdka (korzystam latem do basenu), ale może gniazdo na WiFi nie pokazywać a na Zigbee będzie pokazywać. Nie wiem i nie pamiętam jak to było z moim gniazdem na WiFi.