Jump to content
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

Lector

[SCENA] Obsługa żarówek i nie tylko

Recommended Posts

Panowie mam pytanie, posiadam czujnik ruchu Aquara z czujnikiem światła. Czy można tu zmienić wartość lumenów przy której zapali się światło czy musi zostać domyślna? 

Jest domyślna, jak jest ciemno. Ale ile to jest to nie wiadomo.

• Like 1

Kupiłem na próbę żarówkę ikea e14 - nie ma możliwości sparowania jej z mi gateway w wersji europejskiej. Nie pomaga ani aplikacja od rezmusa, ani ręczne dodadnie przez bramkę (wciśnięcie przycisku trzy razy). A jak chce dodać przez apkę mam komunikat: "You need a Mi Gateway to add..<nazwa urządzenia>". To ostatnie się tyczy wszystkich urządzeń podpinanych pod bramkę, więc zakładam, że jest jakiś bug w jej firmware. Podobnie z samym światłem bramki - ewidentnie coś jest nie tak, bo jak ustawię ramy czasowe i trigger jako czujnik ruchu to lampka pali się bez przerwy pomimo ustawienia czasu wyłączenia na 1 minutę.

Posted (edited)

zarowki ikea nie sa wspierane w fw bramek na linux (globalne i kazda aqara), beda dzialac tylko z chinska (lumi.gateway.v3).

Edited by rezmus

Dzięki za podpowiedź rezmus. Co zatem z E14 od yeelight? Właśnie patrzę na gearbest na model YLDP09YL i chyba to się łączy z bramką przez BLE. Czy da się tą żarówkę dodać do bramki europejskiej?

te bramki obsluguja wifi i zigbee, a zarowka to bluetooth mesh. sa chyba tylko 2-3 urzadzenia, ktore maja bramke bluetooth mesh. ewentualnie poczekaj, niedlugo wyjdzie bramka od lumi, ktora obsluguje wifi, zigbee, ir i bluetooth / mesh.

Mówisz o bramkach, które są np w mi led ceiling lamp albo  mi bedroom lamp? Mam te dwa urządzenia, więc jeżeli to jest to nie ma problemu. Pytanie czy da się dodać do apki na serwerze polskim z bramką europejską.

Aqara w wersji europejskiej też miała wychodzić niedługo, bodajże 6 czerwca ale dalej o tym cicho. Co masz na myśli mówiąc, że niedługo wyjdzie - orientujesz się co do daty premiery?

jesli ta zarowka jest na bluetooth mesh (mozliwe, ze sa rozne wersje) to wydaje mi sie, ze bedzie dzialac tylko z tymi urzadzeniami, ktora beda dla niej bramka:

"Yeelight Smart Speaker

developer_155194823301hfwkfg.png

Mi AI TouchScreen Speaker

developer_1549852817fk1fko6k.png

Mi AI Alarm

developer_1526897167l7mk19m0.png

@Jaca rozumiem, że szukasz czujnika lumenów? Nie wiem czy masz kwiaty, ale jest taki patent jak plant monitor. Mam cztery na balkonie - w automatyzacji da się ustawić kondycję: "lower than specified light intensity". Kosztuje 72 zł na alledrogo, ale przez to przestały mi zdychać iglaki bo teraz dokładnie wiem czego im trzeba :D Wiem, że ostatnio Xiaomi planuje sprzedawać dedykowany czujnik natężenia światła, ale nie wiem, czy jest już to dostępne

@rezmus no to kicha. Nie będę na siłę kupował czegoś, czego nie potrzebuję. Duży masz ekosystem xiaomi? Właśnie kupiłem klimatyzator i zastanawiam się nad kupieniem ir controller, chociaż w teorii oni mają też dedykowany sterownik pod klimę. Sęk w tym, że trzeba by użyć dwóch przejściówek, co przy takim obciążeniu nie bardzo mi się widzi. A tak mógłbym go włączać zdalnie właśnie ir module, jako, że ten ponoć ma funkcję uczenia się innych pilotów.

Mam 37 urządzeń w tym ekosystemie i z tego co zauważyłem to lepiej działa na ios niż na androidzie. :)

@Finch mam ten czujnik, mam też czujnik ruchu Aquara z czujnkiem światła. Problem jest w tym, że nie można ustawić ręcznie przy ilu lumenach ma się włączać światło. 

W tym czujniku roślin da się ustawić taką opcję?

jesli korzystasz z moda apki to mysle, ze byc moze dalo by sie ustawic te lumeny, ale trzeba by troche pokombinowac. teraz jest tak:

{"sc_id":355,"enable":true,"name":"Motion detected and indoor brightness is weak","src":"device","key":"prop.lumi.sensor_motion.aq2.illumination","model":"lumi.sensor_motion.aq2","did":"","groupInfo":[],"tr_id":101,"value":{"min":0,"max":20}}

wiec jak dobrze czytam, to przy 0-20 sie odpali.

Posted (edited)

@rezmus a czy ja mogę wejść w folder gdzie jest widget i samemu zmienić tą wartość? Na tą chwilę odpala się dopiero jeżeli zakryje czujnik ręką. 

Ustawiłem scenę jak pisał @Finchz czujnikiem roślin i sprawdzę jeszcze z tym urządzeniem. 

Edited by Jaca

w modzie dodalem kiedys opcje customowej automatyzacji i tam mozna by pokombinowac, zeby to zmienic. co dokladnie chcesz osiagnac?

@rezmus jedyne na czym mi zależy to tylko możliwość ustawienia sobie dla tego czujnika wartości przy której włączy się światło w odpowiedniej scenie. 

Posted (edited)

pytanie, czy scena zadziala tylko w oparciu o czujnik swiatla (bez wykrywania ruchu), bo rozumiem, ze to chcesz zrobic. wez go moze do ciemnego pokoju bez okien, ustaw tak, zeby nie mial szans wykrycia ruchu, zapal swiatlo, aktywuj scene z poziomiem swiatla i zgas swiatlo. zobaczymy, czy zalapie jesli nie wykrywa ruchu, a tylko sama zmiane oswietlenia. jeszcze lepiej jak masz sciemniacz to zmniejszaj poziom swiatla stopniowo, bo zmiane z bardzo jasno na ciemno gwaltowna moze wykryc jako ruch?

Edited by rezmus

@rezmuschyba już wiem w czym problem i właśnie mi to uświadomiłeś. Musi być ruch i niska jasność żeby to działało.

image.thumb.png.29ecf8058c4469703829a097510d3255.png

no wlasnie nie jestem na 100% pewny,. z opisu tak niby wynika, ale w tym warunku automatyzacji sprawdza jedynie prop.lumi.sensor_motion.aq2.illumination, czyli wartosc parametru natezenia swiatla. roznie moze byc w praktyce, jesli mozesz to zrob test taki jak napisalem i bedzie wiadomo na 100%.

• Thanks 1

Standardowo jest jak wykryje ruch i jest ciemno.

Samo jak jest ciemno ma Gateway.

Posted (edited)

@rezmus @Finch sprawdziłem i działa to jeżeli przy niewystarczającej jasności jest ruch. Jeżeli jest ciemno to nie działa, musi wykryć jakiś ruch. W moim przypadku już o 21 zapaliło się światło. Jeżeli chodzi o czujnik roślin to takie rozwiązanie też działa ale tam jest zbyt duża wartość lux-ów i światło zapala się poniżej 1000 lux a to zbyt jasno żeby już włączać je. Szkoda, że nie ma możliwości ręcznego ustawienia minimum np od 50 lux

Edited by Jaca