Jump to content
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

arkosw

Poczatki z inteligentnym pokojem Xiaomi- pytania

Recommended Posts

Witam. Chciałbym "uzbroić" swój pokój ( nie cale mieszkanie ) w inteligentne gadżety od xiaomi, ale mam kilka pytań:

1. Na internecie jest kilka bramek, czym różni się xiaomi mijia od np. aqara ? ma jakies inne funkcje ? z tego co sie orientuje to aqara jest nowsza.
2. Tak samo mamy czujniki do drzwi mijia lub aqara czy coś poza wyglądem( i ceną ) je różni ? Czy będą działać na przemian tzn. np. gateway mijia a czujniki aqara bądź odwrotnie ? 
3. Kolejne pytanie co do ogrzewania, z tego co sie orientuje nie ma głowicy termostatyczniej do grzejnika która będzie współpracować z xiaomi ? Dlatego wymyśliłem ze podłączę glowice termostatyczna do gniazdka xiaomi, tylko pytanie czy uda mi sie zrobić taka scene, że gdy temp. bedzie powiedzmy ustawiona na 22 stopnie to czy xiaomi jakoś bedzie operowało włączaniem i wyłączaniem głowicy aby utrzymać mniej wiecej taka temperature ? Oczywiście gdzieś na ścianie będzie czujnik temperatuty.. 
I chcialbym sie jeszcze dowiedzieć czy mozna w tym systemie tworzyć jakieś bardziej skomplikowane sekwencie: jakiś przykład, powiedzmy jeśli wykryje ruch to zapala światło, ale pod warunkiem, że jest juz po zmroku, ogolnie mam na myśli sceny złożone z kilku warunków, że jeżeli jeden czujnik spełnia warunek ( w tym wypadku światła, że jest ciemno) to drugi dopiero po wykryciu ruchu zapala światło.. 
Jest jakaś strona najlepiej w jezyku polskim, pokazująca pełnię możliwości tego systemu ? Chętnie sie doedukuje :) Pozdrawiam 

Edited by arkosw

1. Bramkę - gateway bierz od Xiaomi, działa ona z urządzeniami Xiaomi i Aqara. Bramka Aqara działa z tego co wiem z innej aplikacji i z mniejszą ilością sprzętu.

2. Czujniki drzwi/okna różnią się tylko obudową, czujnik ruchu Aqary mozna ustawić jak jest ciemno i jest ruch (Xiaomi tylko ruch), termometr Aqary ma pomiar ciśnienia.

3. Działa to już któryś rok u kolegi na innym forum. Głowica 230V domyślnie zamknięta zasilana przez gniazdko, sterowane termometrem.

Co do światła to już pisałem punkcie 2 czujnik ruchu Aqara. Warunek wyzwalający sceny może być jeden, może być kilka (jeżeli jeden spełni lub jeżeli wszystkie).

Możesz zobaczyć mój kanał link w podpisie, jest tam pokazanych kilka opcji.

Dziekuje za odpowiedź i za filmy z kanalu czegos sie dowiedzialem :) Już chyba wiem wszystko, ale mam pytanie jeszcze co do tego ogrzewania, gniazdkiem można sterować 0, jedynkowo czyli włącz wyłącz, jak to wyglada jeśli chodzi o komfort i ogólnie uzytkowanie? 

Jeżeli ustawisz przedział:

- włącz kiedy spadnie poniżej 21 stopni

- wyłącz kiedy będzie powyżej 21 stopni

to komfort chyba będzie :D

W sumie mozna ustalic małą różnice temp, ale znowu trzeba bedzie eksperymentować z ustawieniem czujnika temp, tzn jego odległośc od grzejnika :D ale można dołożyć drugi i jeszcze lepiej to skalibrować, tylko z przestawieniem tej temperatury bedzie troche zabawy :/ gdybym szybko chcial zmienić na powiedzmy 19, ja osobiscie wole temp w przedziale 17-19 stopni dla mnie idealnie, ale gdy przyjezdza moja druga połówka wtedy 22 to takie minimum :D

A o tym nie pomyslalem, dziekuje za pomoc :)
Masz może jakąś stronę gdzie znajde przynajmniej większość produktów inteligentnego domu w dobrej cenie ? :)

Witam, chciałbym zacząć swoją przygodę ze smart home od xiaomi. Posiadam mieszkanie 48m2, łazienka,sypialnia,przedpokój,kuchnia,salon. Zależy mi na pewno na oświetleniu, tak żeby można było sterować wszystkim z poziomu telefonu z IOS. Fajnie by było dołożyć do tego czujniki na okna i drzwi wejściowe a także wskaźnik temperatury. Teraz pytanie o sprzęt? jaki wybrać? jaka bramka? co jest najlepsze? na co warto zwrócić uwagę? może jakiś schemat? podsyłajcie linki, filmiki, wszystko co mogło by mi pomóc :) Podzielcie się proszę swoimi doświadczeniami i może uda nam się wspólnie zaprojektować smart home do mojego mieszkania! 

@mateusz24a pierwsza podstawowa rzecz - musi to być Xiaomi?

Bierzesz poprawkę ze wtyczki (australijska - chińska) i puszki (kwadratowe 86x86) są innego standardu niż te co masz w domu?

Czujniki na drzwi okna jako alarm?

W dodatku aby wykorzystać w pełni Smart Home to trzeba korzystać z serwera w Chinach.

Masz jakieś pojęcie o elektronice? Lutowanie, wgrywanie firmware?

Może zainteresuje Cie projekt Supla. Są również gotowe moduły robione przez Zamel. Aktualnie pracują nad nowymi urządzeniami, między innymi licznik prądu na szynę "S".

Zaletą jest to ze nie masz centralki bo wszystko śmiga na Wi-Fi i korzystasz ich serwera (chmury) lub stawiasz swój w domu na Raspberry lub NAS.

Cześć, mam w domu Air Purifier 2S i Robotock S50, myślę nad zautomatyzowaniem swojego mieszkania. Myślałem aby wybrać Xiaomi (z uwagi na już posiadane urządzenia Xiaomi) ale niestety nie posiadają w swoim ekosystemie jeszcze termostatu do regulacji kaloryferów oraz mechanizmów do regulacji rolet. Czy można użyć termostatu innej firmy (który też używa protokołu Zigbee), zmodyfikować firmware albo coś zrobić aby Xiaomi Gateway rozpoznał go jako jakieś inne urządzenie Xiaomi, którym można by sterować z aplikacji oraz ustawiać automatyzację?

Edited by Vivant

Czytałem o tym workaroundzie na forum. Średnio podoba mi że kable będą wisiały. Myślałem o podmianie firmware w działającym termostacie na baterie i zrobić tak aby Gateway uznawał go np za Smart Socket. Być może Domoticz jakoś może pomóc? Ewentualnie napisanie własnego softu?

A propos rolet: https://brunt.co/en/be.html, szkoda że nie Xiaomi.

Edited by Vivant

Domoticz i Home Assistant to dwie różne rzeczy i można tu robić rożne cuda.

Niestety nie zagłębiam się w to.

Największą różnicą pomiędzy Xiaomi smart home i Aqara smart home jest to, że Aqara zrobił swoje produkty do pracy z HomeKit, i będzie ich pracy z Google Home i Alexa. Xiaomi nie zdał sobie z tego sprawy.

Witam ponownie. Mam jeszcze kilka pytań, czy jest jakiś inny gateway aby sterować wszystkimi akcesoriami z xiaomi, ale jeszcze z innymi ? Chciałbym jeszcze dorzucić jakiś ściemniacz do żarówek/ledów, silnik do rolet, głowica termostatyczna. Nie zależy mi na wszystkim, po prostu chciałbym troche powiększyć możliwości, z tego co wiem to xiaomi nie łączy sie z żadnymi innymi urządzeniami niż xiaomi i aqara. 

A coś dla ludzi zielonych w programowaniu ? 
Ewentualnie jakiś poradnik w jezyku polskim od podstaw jak to wszystko zrobić, może bym sobie jakoś poradził, chociaż wolałbym coś w stylu xiaomi, czyli włączyć zalogować i gotowe

Edited by arkosw

Internet jest od tego. Też jestem "zielony", ale jest youtube i mase poradników w siecie oraz for...