Jump to content
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

Robert15

Xiaomi - Aktywacja/ Deaktywacja Alarmu

Recommended Posts

Witam.

Pytanie dotyczące zestawu:

Gateway + czujnik ruchu + czujnik na głównych drzwiach wejściowych + switch + kamerka.

Alarm uruchamiany jest poprzez switch z powiedzmy 30 sekundowym opóźnieniem. 

W razie wykrycia ruchu (poprzez czujniki lub kamere) , syrena uruchamiana jest na gatewayu I dostaje powiadomienie na telefon.

Teraz powrót do domu. Używam głównych drzwi na których jest czujnik drzwiowy I czujka ruchu w holu wejściowym.

Czy jest możliwość ustawienia opóźnienia abym zdążył wyłączyć alarm poprzez switch. ( umiejscowienie switcha jest oczywiście ukryte).

Wiem że można wyłączyć na telefonie ale switch jest po to aby to robić.

Może macie jakieś inne propozycje.

Dzięki za pomoc.

Robert.

Edited by Robert15

Nie ma takiej możliwości jeżeli pytasz o standardowy alarm.

Możesz spróbować i zrobić scenę alarmu z opóźnieniem. Ale dźwięk alarmu byś musiał dodać kilka razy aby wył dłużej.

Scena alarmu to chyba jest standardowo już dodana na gatewayu?

A dźwięk syrena trzeba samemu wydłużyć? Myślałem że można ustawić jej dlugosc. 

Ps. Narazie posiadam kamerkę tylko. Czekam na pozostałe elementy (gateway, switch, sensory ruchu i drzwiowe) dlatego pytam. 

Tak alarm jest fabrycznie.

Ale jak zrobisz swoją scenę to możesz dodać opóźnienie uruchomienia sceny, do tego dodatkowe sceny do aktywacji i dezaktywacji sceny alarmu.

I dostaniesz potrzebny czas na rozbrojenie.

Niestety pomimo różnych ustawień nie ma możliwości opóźnienia wykrycia sensora aby była możliwość deaktywacji alarmu poprzez switch. Jeżeli ktoś zrobił podobne ustawienia to poprosił bym o opis. 

Dzięki....

Jak Ci pisałem musisz utworzyć scenę Alarm.

Nie wiem ile masz aktualnie nie czujek, im więcej tym możliwe trzeba będzie więcej scen zrobić.

Tworzyć scenę jeżeli czujka wykryje ruch to i dajesz delay i czas jaki potrzebny jest Ci na rozbrojenie, po tym dodajesz gateway i odtwarzania muzyki (dźwięku) i ustawiasz odgłos alarmu, dodaj to kilka razy lub wgraj swój plik MP3 aby syrena wyła dłużej.

Wszystko sie zgadza ale poprzez ustawienie wszystkich czujnikow odrebnie nie korzystam z funkcji gatewaya. 

Np uzbrajanie alarmu lub "Alert logi" ktore sa w jednym miejscu a nie osobno. 

Rowniez powiadomienia na telefon bede wysylane osobno a nie jak z gatewaya - jeden alarm - detekcja alarmu.

Zobacz screenshoty:

336327476_Screenshot_20181112-091936_MiHome.thumb.jpg.1d2b8024cbe7429d4a588640e80634dc.jpg0.thumb.jpg.e708ac16da23d09e640e258fd2dda0ab.jpg

Dokladnie. Tak samo jak z kamerka Dafang. 

Wszelkie ustawienia musza byc osobono dopisane w scenach np uzbrajanie kamery - wykrywanie ruchu. (Z jednym wyjatkiem  -  Xiaomi Aqara Smart IP Camere mozna dodac do gatewaya poniewaz ma protokol zigbee). 

Czyli generalnie musze uzbroic gateway i rowniez wlaczyc scenę Alarm do kamery aby wykrywala ruch. 

Wyslalem emaila do xioami ale nie oczekuje zadnej odpowiedzi poniewaz ten temat jest chyba dosc stary juz i ktos na innym forum rowniez pytal jak rowiazac ten problem.

chyba kolego cały czas mylisz pojęcia. Nie możesz używać domyślnej funkcji ALARM tylko stworzyć własną wersję krok po kroku jako scenę czyli:

If:

czujnik ruchu wykryje ruch

then

delay 20s

play ringtone (ustaw dźwięk syreny)

turn on gateway light

send notification

coś w ten deseń.

Wszystkie sir zgadza. Poprzez funkcje if ... than można sobie napisać różne sceny.

Ja mówię o gatewayu I jego funkcjach. 

Poprzez napisanie scen nie można zastąpić gatewaya. Np otrzymywanie ojedynczego powiadomienia i logi które są w jednym miejscu pod gatewayem.

Wszystko byłoby ok gdyby nie brak funkcji wyłączenia gatewaya. 

A ktoś ma pomysł jak zrobić by alarm aktywował się z czujki dymu na dwóch lub więcej Gateway-ach jednocześnie , bo udaje mi się uzyskać na jednej światło a na drugiej syrenę, pomijając światło i tak nadal ma tylko syrenę na jednej bramce

@Kaudii® nie łączyłem nigdy osobiście scen, aby aktywować dwie bramy.

Ale można by spróbować zrobić scenę aby po wykryciu dymu, odtworzyło dźwięk na jednej i drugiej bramce, plus ręczne pulsowanie (zapal-zgasić).

Nawet aby ułatwić pracę przy alarmach, można zrobić scenę ręczna z mruganiem obu gateway, która będzie uruchamiana z głównej (wykrycie dumy).

• Like 1

A można jakoś test sceny zrobić jak działa, by nie palić papieru za każdym razem

@Lector jak ręcznie zrobić pułkownik lampki bo,  włącz wyłącz o opóźnienie, powiesić w takim czasie jak trwa alarm?

14 minut temu, Kaudii® napisał:

A można jakoś test sceny zrobić jak działa, by nie palić papieru za każdym razem

Użyj jako wyzwalacza przycisku dla testów zamiast czujnika dymu.

4 minuty temu, Kaudii® napisał:

@Lector jak ręcznie zrobić pułkownik lampki bo,  włącz wyłącz o opóźnienie, powiesić w takim czasie jak trwa alarm?

nie wiem o co chodzi :P

• Like 1

Miało być jak ręcznie zrobić pulsowanie lampki, wł/wył i opóźnienie przez czas trwania alarmu

ok. ogarnięte, ale klikania co nie miara

Jeżeli masz włączone powiadomienia i one nie dochodzą to nic sam nie zrobisz.

Był okres ze nikomu nie działały, teraz to rożnie. A ostatnio padł im cały system.

40 minut temu, Lector napisał:

Jeżeli masz włączone powiadomienia i one nie dochodzą to nic sam nie zrobisz.

Był okres ze nikomu nie działały, teraz to rożnie. A ostatnio padł im cały system.

Dziekuję. Trochę lipa:(

Posted (edited)
W dniu 1.11.2018 o 23:51, Robert15 napisał:

Witam.

Pytanie dotyczące zestawu:

Gateway + czujnik ruchu + czujnik na głównych drzwiach wejściowych + switch + kamerka.

Alarm uruchamiany jest poprzez switch z powiedzmy 30 sekundowym opóźnieniem. 

W razie wykrycia ruchu (poprzez czujniki lub kamere) , syrena uruchamiana jest na gatewayu I dostaje powiadomienie na telefon.

Teraz powrót do domu. Używam głównych drzwi na których jest czujnik drzwiowy I czujka ruchu w holu wejściowym.

Czy jest możliwość ustawienia opóźnienia abym zdążył wyłączyć alarm poprzez switch. ( umiejscowienie switcha jest oczywiście ukryte).

Wiem że można wyłączyć na telefonie ale switch jest po to aby to robić.

Może macie jakieś inne propozycje.

Dzięki za pomoc.

Robert.

Witam wszystkich. Chciałem przedstawić moje rozwiązanie problemu opóźnienia alarmu, ponieważ sam szukałem rozwiązania w internecie a nie znalazłam a wydaje mi się, że wymyśliłem coś co spełnia moje oczekiwania i być może Wasze. W moim zestawie znajduje się HUB, kamera, 2 czujniki (drzwi i okno), 3 czujniki ruchu i przycisk. Wszystko zostało wykonane za pomocą scen i z wykorzystaniem standardowego alarmu z aplikacji. Do rzeczy. Utworzyłem 3 sceny, które umożliwiają sterowanie alarmem za pomocą smart przycisku z jednoczesnym opóźnieniem włączenia alarmu.

1. Włączenie alarmu (nic odkrywczego)

• jeśli: naciśnij i przytrzymaj przycisk
  • zakończ: enable arming mode w HUBie

2. Wyłączenie alarmu (również nic odkrywczego)

• jeśli: pojedyncze naciśnięcie przycisku 
  • zakończ: disable arming mode w HUBie

3. Alarm (i tu jest cała rzecz)

• jeśli: alarm na HUBie oraz otwarcie drzwi na czujniku (zdarzenia muszą wystąpić jednocześnie)
  • zakończ: disable arming mode na HUBie, opóźnienie 5 sekund, enable arming mode na HUBie

Wszystko działa następująco:

Przytrzymując przycisk włączam alarm za pomocą sceny "Włączenie alarmu", który jest ustawiony na opóźnienie załączenia 15 sekund. Wychodzę z domu i zamykam drzwi.

Wracam do domu, otwieram drzwi i tu zaczyna działać scena "Alarm". HUB od razu włącza alarm, ale w połączeniu z otwarciem drzwi od razu go rozbraja (efektem jest sygnał rozbrojenia alarmu). Scena powoduje odczekanie 5 sekund (w tym czasie zbliżam się do schowanego przycisku). Następnie alarm ponownie się uzbraja z opóźnieniem 15 sekund, które mam na wyłączenie alarmu za pomocą pojedynczego naciśnięcia przycisku i sceny "Wyłączenie alarmu". Jeżeli to zrobię alarm jest wyłączony i mogę spokojnie iść do lodówki po piwo 😉 

Jeżeli przycisk nie zostanie naciśnięty to alarm po 15 sekundach ponownie się uzbroi. Po uzbrojeniu alarm się uruchomi jeżeli, któryś z czujników ruchu zostanie wzbudzony przez intruza, który jest już w mieszkaniu.

Dodatkowo utworzyłem jeszcze scenę z kamerą:

• jeśli: alarm na HUBie
  • zakończ: nagrywaj i przesyłaj obraz

oraz drugą:

• jeśli: alarm na HUBie
  • zakończ: wznów działanie kamery, czekaj 5 minut, uśpij kamerę.

Druga scena z kamerą jest po to żeby nagrywać przez 5 min to co dzieje się przy wejściu, ponieważ 1 scena powoduje nagrywanie i przesyłanie tylko kilkunastu sekund (albo może nie miałem prawdziwego włamania i dlatego kamera przestawała nagrywać i przesyłać). Możliwe też, że przestawała nagrywać i przesyłać bo przy testach wyłączałem alarm. W każdym razie 2 scena niezależnie od wszystkiego przez 5 min nagrywa co się dzieje.

Mam nadzieję, że pomogłem osobom poszukującym sposobu na opóźnienie alarmu. Jeżeli ktoś ma jakieś uwagi lub widzi "dziury" w tym systemie to proszę o informację.

Edited by Szymonix

Chciałem zrobić to samo, ale przy tworzeniu sceny nie mogę sprawdzić stanu alarmu na HUBie. Na liście nie ma HUBa.

Z jakiego poziomu tworzycie scenę?