Jump to content
  • Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.

Xiaomi SmartMi Evaporative Humidifier 2 - automatyzacja

dmn
 Share

Recommended Posts

Witam,

czy ktoś ma pojęcie, gdzie leży wina/gdzie szukać przyczyny nie działających automatyzacji związanych z triggerem poziomu wilgotności na zewnętrznym czujniku? Próbuję ustawić scenę: jeżeli wilgotność poniżej zadanej wartości na zewnętrznym czujniku ble, uruchom nawilżacz i wyślij powiadomienie. ble oczywiście pracuje z bramką v3. Na początku miałem ustawioną efektywność automatyzacji w konkretnych godzinach. Nie działało, to stwierdziłem, że coś ze strefami i regionami. Natomiast po zmianie efektywności na "cały dzień" problem dalej występuje. Nawilżacz się uruchomi raz na 100 przy grzebaniu. Oczywiście wszystko poza automatyzacją, działa w nawilżaczu. Produkt global, region w aplikacji Polska (jak reszta urządzeń), system iOS. Czy to problem z regionem?

Pozdrawiam

Akcji brak bo warunek nie spełniony. Lower than 50 to nie jest wartość bezwarunkowa. To zadziała tylko wtedy jak wilgotność przed uruchomieniem akcji była wyższa od 50 i spadła poniżej. Niestety tak to działa i niewiele można z tym zrobić.

6 godzin temu, FromWp napisał:

Twoja scena powinna zadziałać jak w momencie jej uruchomienia wilgotność będzie wyższa od 50 i spadnie poniżej.

Faktycznie działa. Natomiast w takim razie skoro w takim trybie są sprawdzane warunki, jak ustawić automatyzację, aby scena działa tylko w godzinach od 22 do 6 (okres efektywności). W ciągu dnia są okna pootwierane, wiadomo. Jeżeli o 22 włączy się scena, a wilgotność będzie już poniżej 50% i nie wzrośnie, aby potem ponownie spaść poniżej 50% to scena się nie uruchomi prawda? :/

Prawda. Nie wiem jak to zrobić. Miałem podobny problem z grzejnikiem. Temperatura nocna była 19-20 stopni, a dzienna 20-21. Zdarzało się że rano po nocy była niższa od 20 (ale powyżej 19) i oczywiście grzejnik się nie włączał. Jedyne na co wpadłem to ustawienie minimum 19 stopni cały czas i czasowe włączenie grzejnika przy pobudce na 15 minut (co wystarczało na podniesienie temperatury w pokoju o 1 stopień).

6 minut temu, CiekawyŚwiata napisał:

Bania z logiki, a właściwie 2! 

Bez tracenia czasu na ten temat, w regule wiele warunków w if ze spójnikiem OR:

48<

45<

42<

30<

25<

48>

45>

42>

30>

THEN 

TURN ON nawilżacz set mode 3

Time period 22-6

W ten sposób reguła uruchomi Ci się w nocy gdy będzie już poniżej 50, bo załapie się na zmianę w którymś przedziale i za pomocą tej reguły możesz sobie też włączyć inną regułę itp. 

Tez na to wpadłem, bez sensu totalnie. Problem w tym, że przedział czasowy u mnie też nie działa. Musiałem stworzyć osobną regułę o określonej godzinie uruchamiającą właściwą regułę oraz osobną do wyłączenia. 
kolejna bzdura, jeżeli chciałbym, żeby dodatkowo wyzwolenie akcji było uzależnione od czujnika otwarcia okna to taki warunek też jest spełniany tylko gdy na daną chwilę zmienia ten czujnik swój stan? To jest jakieś robienie k z logiki :/

• Developer
56 minut temu, dmn napisał:

kolejna bzdura, jeżeli chciałbym, żeby dodatkowo wyzwolenie akcji było uzależnione od czujnika otwarcia okna to taki warunek też jest spełniany tylko gdy na daną chwilę zmienia ten czujnik swój stan? To jest jakieś robienie k z logiki :/

taka scena dziala (oczywiscie stan drzwi nie musi sie zmienic dokladnie o danej godzinie). nie sprawdzalem, czy zadziala codziennie jesli stan drzwi w ogole sie nie zmienia.

Screenshot_2021-04-22-14-54-59-574_com.xiaomi.smarthome.png

• Like 1

• Developer
12 minut temu, CiekawyŚwiata napisał:

Tak, jeżeli o godz 15 drzwi będą otwarte to nastanie oświecenie. 

Pragnę zauważyć, że nie jest to: gdy o godz 15 drzwi zostaną zamknięte. 

zadziala gdy o 15 sa zamkniete ;) stan nie musi sie zmieniac, zeby scena zadzialala (robilem scene gdy byly zamkniete).

• Haha 1

Panowie w automatyzacji mam że włącz nawilżacz jeśli  Wilgotność poniżej 53, balkon zamknięty ,  czujnik wykryje ruch  to włącz nawilżacz

Kiedyś się uruchamiał z taka scena ale teraz nawet w dziennikach brak tego ,

Brak również że wykryty ruch

W czym jest problem ?

Nawilżacz ma się wyłączyć  po  tym jak balkon otwarty 1 min IMG_20210427_124833.thumb.jpg.ae5b4f12e0931cd643aa4145881205ec.jpg

Screenshot_2021-04-27-12-51-28-756_com.xiaomi.smarthome.jpg

Ale gdy

Balkon jest zamknięty

Wilgotność poniżej  53

Są te dwa spełnione warunki

I po jakimś czasie wykryje ruch powinno się włączyc,

czy te wszystkie muszą być w jednej  chwili spełnione ?
wydaje mi że że nie bo wyłączanie nawilżacza mam podpięte pod trzy czujniki ruchu jak na screenie

W dziennikach brak  wpisów o włączeniu tej sceny jeśli wilgotność-53,balkon zamknięty,wykryty ruch

A

Screenshot_2021-04-28-00-32-41-067_com.xiaomi.smarthome.jpg

IMG_20210428_004142.jpg

Edited by KamkaSkanka

• Developer
9 godzin temu, CiekawyŚwiata napisał:

GDY w tym samym momencie (!!!) 

balkon będzie zamknięty

nawilżenie spadnie poniżej 53

zostanie wykryty ruch

czesto dzialanie takich scen zalezy od tego, czy sa realizowane lokalnie przez hub, czy zdalnie cloud. przykladowo w scenie cloud stan sensora drzwi i wilgotnosci nie musi sie zmieniac. wystarczy ze beda mialy odpowiednia wartosc w trakcie wykrycia ruchu.

lokalnie tez to dziala, ale nie od razu. pewnie zalezy to od tego, czy hub dostal jakiekolwiek dane o stanach po zrobieniu sceny.

co do wilgotnosci to nie musi spadac, wystarczy ze bedzie ponizej 53% jak bedzie wykryty ruch. nawet jak od utworzenia sceny byla stale 20%.

• Like 2

11 godzin temu, CiekawyŚwiata napisał:

Czy może nie wystąpić żaden ruch przez 30 minut na wszystkich czujnikach jednocześnie, żeby reguła była spełniona? Oczywiście! 

Jednocześnie

To patrz  na zdjecie 

czujnik kuchnia 10:12, 

Czujnik przedpokój 10:34,,

Czujnik salon 10:39

Reguła zadziałała  nawilżacz wyłączony 11:09

Liczy się od ostatniego.

I dążę do tego iż :

11 godzin temu, CiekawyŚwiata napisał:

Balkon jest zamknięty

Wilgotność poniżej  53

Są te dwa spełnione warunki

Cały czas te dwa  są spełnione (czekają na kolejny  warunek aby scenę uruchomić )dodatkowo   po 5 min    jest ruch  to nawilżacz wg mnie powinien się włączyc

IMG_20210428_111254.jpg

IMG_20210428_111039.jpgTo jak powinno to wyglądać wg.Was ?

Jeszcze dodam że to działało u mnie ok miesiąc

Nawilżacz sam się uruchamiał

Edited by KamkaSkanka

• Developer
46 minut temu, CiekawyŚwiata napisał:

Tak, możliwe że Ci warunek gdy spada nawilżenie itp. zadziałał, tylko że zbieżność wystąpienia wszystkich 3. warunków w jednym czasie jest bardzo, bardzo mało prawdopodobna :]

wystarczy, ze nawilzenie bedzie ponizej 53% i balkon zamkniety. kazdy ruch na motion sensor powinien uruchomic scene.

tu warunki zamkniete drzwi i wilgotnosc ponizej 99% (zawsze spelnione od utworzenia sceny). uruchamia sie przy kazdym ruchu.

Screenshot_2021-04-28-16-14-42-598_com.xiaomi.smarthome.png

Screenshot_2021-04-28-16-18-59-072_com.xiaomi.smarthome.png

• Haha 1

7 godzin temu, rezmus napisał:

wystarczy, ze nawilzenie bedzie ponizej 53% i balkon zamkniety. kazdy ruch na motion sensor powinien uruchomic scene.

No to tak mam   i nie   działa   chociaż  wczesniej  działalo.   WIlgotnosc     jest w ciągu  dnia  poniżej tych 53

W dniu 27.04.2021 o 12:52, KamkaSkanka napisał:

Panowie w automatyzacji mam że włącz nawilżacz jeśli  Wilgotność poniżej 53, balkon zamknięty ,  czujnik wykryje ruch  to włącz nawilżacz

Kiedyś się uruchamiał z taka scena ale teraz nawet w dziennikach brak tego ,

Chyba   trzeba dodać  te  urzadzenia  na  nowo 

A  jeszcze  Aplikacje   Mihome mam  region  -  Polska  
 Bramke  v3  ustawioną   strefe  czasowa   CET
 wicej  regionów  w   czujnikach  nie widze    

Edited by KamkaSkanka

• Developer
8 godzin temu, KamkaSkanka napisał:

No to tak mam   i nie   działa   chociaż  wczesniej  działalo.   WIlgotnosc     jest w ciągu  dnia  poniżej tych 53

sprawdz, czy sensor wysyla do chmury dane o wilgotnosci. wylacz wczesniej bt, zeby nie zaciagnal z sensora. to samo dla sensora dzwi i okien sprawdz logi, czy ich stan sie zmienia (nie logi automatyzacji tylko w pluginach sensorow).

@rezmus   Wszysko   działa   .😀 😀 
Jak  pisałes  .  Winowajca    był  czujnik     temperatury   i wilgotnosci    LYWSD03MMC  , ktory   rozłaczył  sie .
 Czujnik   był widoczny  w aplikacji  , podawał wartosci   ale  ale tylko  na  Bluetooth  telefonu .
 Bramka   juz  go nie  widziała.
Finalnie  mam  dodane  :
  gdy nawilżacz   wyłaczony,    balkon zamkniety, czujnik   wilgotnosci  poniżej 53 ,  czujnik ruchu wykrył    ruch.

A czy   jest opcja wyłączania  wyswietlacza   w godzinach nocnych  a  włączania w  ciagu dnia ?

180224757_904072993718603_6494084983707656279_n.jpg

• Developer

nie bedzie dzialac, bo zaden warunek nie zmienia stanu, a zeby scena sie uruchomila musi conajmniej jeden zmienic stan z false na true (przy uzyciu any jak na screenie).

dodaj tam event trigger dowolny np mini switch, motion sensor, door sensor, etc. uzycie go odpali scene niezaleznie, czy bedzie any/all ustawione (dla all oczywiscie stany wilgotnosci musza byc true, nie musza sie zmieniac).

• Developer

ma znaczenie, czy any/all, bo dla all musza byc stany wszystkich warunkow na true, dla any dowolnego.

dla mnie jest to w 100% logiczne. liczysz wartosc logiczna calej sceny, a nie kazdego warunku osobno. jesli wartosc logiczna calej sceny zmieni sie z false na true, scena uruchamia sie (za kazdym razem).

jesli warunki masz polaczone any (czyli lub/or) to wystarczy, ze jeden z nich zmieni stan z false na true. cala scena zmienia stan z false na true i uruchamia sie.

jesli warunki masz polaczone all (czyli i/and) to wszystkie stany musza byc true, zeby scena sie wykonala. jesli dwa masz true, a trzeci false to jesli ten trzeci zmieni sie na true to cala scena bedzie true (true && true && true = true) i sie uruchomi. teraz jesli jakikolwiek z nich zmieni sie na false, a potem na true to scena uruchomi sie ponownie (bo znow wartosc logiczna calej sceny zmieni sie na false, potem true).

zeby w pelni rozumiec ten system to jeszcze trzeba wylapac roznice miedzy stanami (prop), a impulsami (event). event to przykladowo klik mini switchem. mozna to porownac do chwilowej zmiany stanu na true i potem na false.

• Like 1

• Developer

warunki powyzej/ponizej to nie jest zmiana. kiedys juz to tlumaczylem, nawet wrzucalem jak to wyglada zapisane w api, zeby nikt nie mial watpliwosci. ponizej 99% jest zapisywane w hubie/chmurze jako przedzial wartosci 0-99. jestes w tym przedziale, warunek spelniony (true). nie jestes, niespelniony (false).

oczywiscie obowiazuja normalne zasady, czyli zeby scena sie wykonala to jej wartosc logiczna musi sie zmienic z false na true.

jesli masz tylko ten 1 warunek to wartosc logiczna sceny jest taka sama jak wartosc logiczna tego 1 warunku. musisz wejsc na 100 (wyjscie z przedzialu, wtedy warunek i cala scena jest false) i ponownie zejsc ponizej 99 (wejscie w przedzial i warunek, a zatem cala scena staje sie true). scena wykonuje sie. w takim rozumowaniu mozesz myslec o tym jak o zmianie stanu, ale jak masz wiecej warunkow to juz nie musi sie zmieniac stan kazdego z nich, bo liczysz stan logiczny calej sceny.

jesli masz 3 takie warunki polaczone AND

a) jesli humidity na urzadzeniu 1 ponizej 99%

b) jesli humidity na urzadzeniu 2 ponizej 99%

c) jesli humidity na urzadzeniu 3 ponizej 50%

i jak zrobiles scene wilgotnosc jest 55% to zeby scena sie wykonala musi stan logiczny calej sceny zmienic sie z false na true. w chwili zrobienia sceny masz

a) true

b) true

c) false

true && true && false = false (wartosc logiczna calej sceny)

jak wilgotnosc na urzadzeniu 3 spadnie do 45% scena wykona sie, bo wartosc logiczna sceny bedzie

a) true

b) true

c) true

true && true && true = true (wartosc logiczna calej sceny)

nie ma znaczenia, czy stan a i b sie zmienia, wazne zeby byl spelniony (true). zmiana na urzadzeniu 3 powoduje zmiane logiczna stanu calej sceny. jesli wilgotnosc na urzadzeniu 3 wzrosnie do 55% i znow spadnie do 45% to scena wykona sie ponownie.

w mojej scenie 2 stany byly ciagle spelnione - wilgotnosc ponizej 99% i zamkniete drzwi. tym co powodowalo zmiane wartosci calej sceny na true > false byl event w postaci sensora ruchu. pisalem o tym powyzej. eventy mozna porownac dla zmiany stanu na true i potem false w ulamek sekundy. oczywiscie nie musisz miec eventa, mozesz miec same stany tak jak opisalem w tym poscie i zmiana jednego z nich z false na true wykona scene. pozostale musza byc spelnione, ale nie musza sie zmieniac.

• Like 1