Jump to content
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

Sign in to follow this  
Lector

Basen po modernizacjach

Recommended Posts

Moja przygoda z większym basenem w ogródku trwa od 2014 roku. Najpierw miałem okrągły o średnicy 300 centymetrów i wysokości 76 centymetrów z pompą z filtrem kartuszowym o wydajności jakieś 2000 litrów na godzinę. Po dwóch sezonach wymieniłem na prostokątny (jak dla mnie bardziej ustawny) o wymiarach 450x220 centymetrów i wysokości 84 centymetrów. Przez sezon użytkowałem pompę z filtrem kartuszowym o wydajności 3000 litrów na godzinę.

Wymiana była wymuszona przez wykwit dziur w dnie, przez stawianie na kiepsko przygotowanym podłożu. Dlatego nowy stawiałem na styropianie 10 centymetrów grubym :P no ale nogi się wbijały, ale i tak przeforsowałem dwa sezony z małą wymianą niektórych płyt styropianu.

Od 2017 roku użytkuje pompę z filtrem piaskowym o wydajności 4500 litrów na godzinę.

IMG_20180621_093111.jpg

Po jakimś czasie dorzuciłem jeszcze lampę UV-C o mocy 11 Wat, aby zapobiegać rozwojowi glonów.

IMG_20180621_093114.jpg

W tym roku, basen postawiłem na starym miejscu, ale zamiast styropianu jest kostka brukowa i mata piankowa pod basen o grubości 3 milimetrów. Przy okazji zrobiłem sobie studzienkę odpływową ;)

IMG_20180621_212240.jpg

W ubiegłym roku redukcje 38 milimetry na 32 milimetry do przyłącza pompy do basenu kiepsko się spisywały (mam dwa rodzaje takich redukcji), więc w tym roku zmodernizowałem przyłącza basenu. Nożykiem wyciąłem stare o średnicy nowych, no i mogę wykorzystać napowietrzać który był w zestawie z pompą.

IMG_20180621_093104.jpg

Pojawiły się również zawory na wlocie i wylocie :)

W tym tygodniu stawiałem stojak pod panel solarny, który od tygodnia leżał na ziemi. Jako stojak zaadoptowałem płotek ogrodowy z Castoramy gdzie dorobiłem podpory aby stał około pod kątem 45 stopni.

IMG_20180621_093134.jpg

Jest to panel od Bestway, spodobały mi się przyłącza i możliwość łączenia w szereg kilku paneli. Pod stojakiem idzie wąż 32 milimetry z zamontowanym zaworem kulowym, aby kierować wodę tylko do panelu, lub przyspieszyć przepływ i lepiej napowietrzać wodę w basenie.

IMG_20180621_093154.jpg

Niestety przy wyłączonej pompie, woda z panelu spływa i muszą na dolocie założyć zawór zwrotny - jestem na etapie szukania aby wstawić między dwa węże :)

Pod panelem nakleiłem czujnik temperatury Xiaomi, który ma sterować gniazdkiem Xiaomi. Temperatura jaką odnotowałem przy wyłączonym przepływie to powyżej 50 stopni Celsiusza.

Screenshot_2018-06-21-23-17-08-529_com.xiaomi.smarthome.png

Gniazdo ma dwa programy na dobę do filtrowania wody, a oprócz tego czujnik temperatury ma za zadanie uruchamiać pompę aby przepłukiwać ciepłą wodę.

Całość wygląda to tak :P

IMG_20180621_093143.jpg

Woda ma prawie dwa tygodnie, jako chemię od samego początku wybrałem metodę tlenową - bez chloru.

• Like 1

Już mam kolejny pomysł, ale to pewnie zostawię sobie na przyszły rok :P

Wymiana zaworu z pod panelu na elektrozawór, który by mi się automatycznie otwierał i zamykał w zależności od godziny i zadania czy grzanie czy filtrowanie.

Do tego celu użyłbym nowego gniazdka Xiaomi z dwoma USB https://www.gearbest.com/power-strips/pp_1660146.html?wid=1433363

Do gniazda 230V wpięty byłby zasilacz 12V do zasilania elektrozaworu coś takiego https://www.aliexpress.com/item/motorized-pvc-valve-12V-DN40-BSP-1-5-PVC-valve-2-way-electrical-pvc-valve-CR01/32809029067.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.26da2e0eRkwfcY ale jeszcze pytanie jaki rozmiar wybrać.

Do jednego z gniazd USB podpięty byłby przekaźnik który by zmieniał polaryzacje napięcia idącego do elektrozaworu. Czyli na włączonym USB zawór by się zamykał, a na wyłączonym otwierał.

Zawór zwrotny zamontowany :)

Kupiłem taki http://allegro.pl/zawor-zwrotny-sprezynowy-pvc-u-32mm-klejone-pcv-i7389402608.html niestety gwinty sporo mniejsze i nakrętki wpadały na gwint. Można było pomarzyć ze może się uda uszczelnić.

No ale wpadł mi do głowy pomysł by wykorzystać oryginalne nakrętki od zaworu, ale trzeba było je założyć na wąż ze zgrubieniem.

Wąż zalałem wrzątkiem i udało się go na tyle zdusić aby założyć nakrętki :) Troszkę ciekło, ale miałem zapasowe uszczelki od redukcji do lampy UV.

Teraz wszystko gra i buszy :)

Jeszcze będę musiał dokupić i przynitować drugi kątownik aluminiowy aby utworzyć "U" by panel się nie zsuwał. Sama podpórka "L" nie za bardzo się spisuje.

• Like 1

Wczoraj z ciekawości założyłem termometr.

Woda miała 28,5 stopnia, w nocy spadło do 26 stopni.

A teraz mam:

IMG_20180709_154924.jpg

Pełna profeska :) 

Pozwól, że podepnę się pod temat i zademonstruję moje rozwiązanie filtracji i ogrzewania basenu stelażowego, w którym ze względu na korzystające z niego male dziecko w basenie poziom wody sięga dwudziestu kilku centymetrów.

Przy takim poziomie wody oryginalna pompa basenowa staje się bezużyteczna ponieważ otwór wylotowy (1) wody z basenu, która trafia do pompy jest powyżej lustra wody.

Dlatego wodę filtruję przez akwarystyczny filtr kaskadowy Aquael FZN-3 (2) z wypełnieniem w koszyczkach watą filtracyjną i odwróconą o 180 stopni rurką (3) zaciągającą wodę. Rurkę w dolnej części wchodzącej do filtra troszkę przedłużyłem za pomocą węża ogrodowego tak, aby po takim odwróceniu sięgała wirnika silniczka filtra. Filtr zawieszony jest na plastikowej półce łazienkowej (4) obciążonej kamieniem (5). Do rurki zaciągającej wodę (3) dołączony jest kawałek węża ogrodowego 3/4" ze złączką (6).  W basenie umieściłem też wąż zasysający (7) wodę od wirnikowej pompy zewnętrznej.

I teraz...

Jeśli nie potrzebuję podgrzewać wody w basenie lub kiedy pogoda ku temu jest niesprzyjająca np. podczas deszczu lub w nocy pracuje podłączony do prądu filtr przedstawiony na zdjęciu (wtedy zaciąga wodę przez złączkę 6)

Jeśli chcę podgrzać wodę w basenie wyłączam z prądu filtr kaskadowy, podłączam do złączki (6) końcówkę powrotną rozłożonego na dachu od garażu węża ogrodowego zasilanego z pompy zewnętrznej i uruchamiam ją. W ten sposób woda podgrzewając się jest jednocześnie filtrowana przez wkłady w filtrze kaskadowym.

Ponieważ miałem, a nie używałem to dodatkowo w basenie umieściłem filtr wewnętrzny Aquael FAN 3 z założoną dużą gąbką i małą akwarystyczną lampą UV 0,5W po to by dodatkowo mieszał wodę.

Basen mam o 3 metrach średnicy, a filtry naprawdę dają radę.

Mam nadzieję, że może komuś przyda się moje rozwiązanie problemu filtracji przy niskim poziomie wody.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Nowy kontroler do basenu.

IMG_20180911_145138.jpg

Dla porównania wielkości z Pace :) Jak widać Pace dostał aż wypieków - biała plama na ekranie.

Jest to moduł na WiFi, który będzie mierzył trzy temperatury, oraz będzie podpięty do niego klawisz dotykowy jako główny wyłącznik zasilana.

Oprócz mierzenia będzie on sterował pompą (filtrem) czasowo, oraz za pomocą temperatur.

Na ekranie będzie pokazywać naprzemiennie te trzy temperatury.

Mam już poprawnie działający firmware do obsługi 8 czujników temperatury, jednego klawisza i jednego przekaźnika - jako główny włącznik pomp, co by wyłączać przy kąpieli.

Tak wygląda z podpiętym trzema czujnikami temperatury.

W tym roku zrobiłem ogólnodostępny podgląd warunków w moim basenie.

https://my-pool.lector.dev/

Chętnie bym nawiązał współprace z osobą programującą w Arduino w celu napisania firmware termostatu współpracujący z Suplą dla Sonoff 4CH Pro R2.

Tym razem przyszła pora na nowy sterownik WiFi do basenu :D

https://pool-controller.lector.dev/

Jeszcze zajmie mi troszkę czasu na uzupełnienie grafik i dodanie plików do pobrania, ale może już kogo ten tema zainteresuje.

• Like 1