Jump to content
  • Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.

czujnik zanieczyszczeń

Biegnik
 Share

Recommended Posts

Qingping Air monitor lite. Kupione na ali, testuję od kilku dni. Z MH na modzie zintegrowało się momentalnie po wifi. Małe, ładnie zrobione z fajnym wyświetlaczem (chyba oled), odczyty świetnie widoczne z daleka, dodatkowo oznaczone kolorem, wiatraczek w środku bardzo cichutki, prawie niesłyszalny. Kolejne pomiary dostępne po smyrnięciu palcem po wgłębieniu na górze obudowy, można przewijać w obie strony. Pokazuje PM2.5, PM10, CO2, temperaturę i wilgotność. W pluginie aplikacji widoczne wszystko naraz, razem z wykresem i historią z ostatnich 24 godzin (interwał 15 min.) i 30 dni (wartości brzegowe dla kolejnych dni). Na głównym ekranie MH w widoku pomiarów całego domu pojawiło się jeszcze AQI, czyli sumaryczny indeks jakości powietrza. Urządzenie pracuje na zasilaniu usb-c, ale ma też własny akumulatorek i można go ponoć do 4 godzin używać po pełnym naładowaniu, wtedy da się też ustawiać czas wygaszenia ekranu oraz wyłączania urządzenia w ogóle (na kablu się nie wyłącza, chyba że z palca). Po wyłączeniu nie można go jednak uruchomić z aplikacji, tylko ręcznie (trochę słabe). Pomiarami można automatyzować inne urządzenia: gniazdka, żarówki, termostat itp., albo wysyłać powiadomienia na telefon. Dokładność pomiarów trudno mi ocenić - pyły i co2 mierzy chyba dokładnie, odczyty zmieniają się logicznie i szybciutko np. po otwarciu okna, pomiary robi jakiś czujnik laserowy. Temperatura i wilgotność trochę się rozjeżdża z odczytami czujników aqary, które mam, ale to w sumie znana kwestia i nie próbowałem tworzyć warunków do takich porównań, bo kupiłem głównie dla pozostałych pomiarów. Generalnie jestem bardzo zadowolony,  fajna sprawa do monitorowania jakości powietrza w zimie i decydowania o wietrzeniu. Można też wystawić na chwilę przez okno i zobaczyć, czy trzeba nakładać maskę gazową wychodząc z domu.

monitor.jpg

Edited by Biegnik
  • Thanks 2

Czyli formaldehyd dodany dopiero w pro. Te czujniki temperatury i wilgotności to niedługo zaczną pakować do długopisów ?. Troche szkoda 

Patrząc ma wyświetlacz to na Ali wygląda on trochę inaczej. A jak już przy wyświetlaczu jesteśmy to uważaj na wypalenia. Moja pierwsza generacja w 4 miesiace się wypaliła

Edited by piteron

36 minut temu, piteron napisał:

Czyli formaldehyd dodany dopiero w pro. Te czujniki temperatury i wilgotności to niedługo zaczną pakować do długopisów ?. Troche szkoda 

Patrząc ma wyświetlacz to na Ali wygląda on trochę inaczej. A jak już przy wyświetlaczu jesteśmy to uważaj na wypalenia. Moja pierwsza generacja w 4 miesiace się wypaliła

No, zdjęcie takie na szybko, z komórki i trochę ostrość uciekła. Wypalenia, mówisz? Tylko co tu można zrobić? Jak się popsuje, to zostaną odczyty w aplikacji. Zastanawiałem się też, czy podłączenie do zasilacza na stałe nie zabije szybciej baterii...

Formaldehyd by się przydał, ale najbardziej mi zależało na pyłach i co2. Pierwsze analizy pokazują, że przy szczelnych oknach w zimie nie ma innego wyjścia, jak monitorowanie co2 i wietrzenie, jak urośnie za mocno, bo inaczej kisimy się w wyziewach. Po nocy w  sypialniach stężenie dochodzi do 1600 jednostek, gdy WHO zaleca nieprzekraczanie 1000. Wentylacja grawitacyjna nie wystarcza, musiałaby być mechaniczna. W ogóle trudny ten okres zimowy. Na zewnątrz syf w powietrzu, w domu co2... Ale przynajmniej wietrzę na pomiary, a nie na czuja.

Edited by Biegnik

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in

Sign In Now
 Share

• Create New...