Jump to content
  • Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.

Różnice w pomiarach - nawilżacz vs oczyszczacz vs czujnik

Posreg
 Share

Recommended Posts

Hej, nurtowało mnie to od dawna, że w jednym małym pomieszczeniu 10m są rozbieżności po 5-7 na wilgotności, i na temp również.

Dokupiłem czujnik Qingping i zgłupiałem, poniżej screeny rozbieżności.

Nie zależy mi na tym żeby mieć równe wartości co do 0.1 ale czy te wartości nie powinny być bardziej zbliżone?

Wszelkie ustawienie koło siebie, niwelowanie wysokości itp, daje podobny rezultat

IMG_20210119_002208.jpg

IMG_20210119_002149.jpg

IMG_20210119_002121.jpg

Edited by Posreg
Nawilżacz dzialajacy

1 minutę temu, CiekawyŚwiata napisał:

Pomiary w różnej części pomieszczenia i porównywanie wyników :] 

Pomiędzy pomiarami temp. nie ma praktycznie żadnej różnicy. 

Pomiędzy wilgotnością 1 i 2 w granicach błędu pomiaru, 3 ma większą wilgotność BO PRZECIEŻ MASZ WŁĄCZONE NAWILŻANIE. 

Przed zabawą w pomiary polecam jednak najpierw poczytać np. co to jest wilgotność, od czego zależy i co na nią wpływa. 

Kolega pisał, że ustawiał urządzenia koło siebie i niwelował różnice wysokości. Niemniej ja też uważam, że różnice w pomiarze temperatury są pomijalne, a na wyższą wilgotność mierzoną przez nawilżacz pewnie ma wpływ praca samego urządzenia. Jakaś część wilgoci, która się z niego wydobywa, trafia pewnie z powrotem do czujnika. Trochę to wypacza ideę, ale skoro są inne czujniki, to bym poobserwował relacje między pomiarami i wprowadził korektę, np. zamiast 50% wilgotności może lepiej ustawić 60%, co obiektywnie da coś poniżej, czyli optymalną wilgotność względną ;)

• Like 1

• Developer

na wilgotnosci zawsze sa duze roznice nawet na tym samym modelu np aqara zigbee maja w specyfikacji -/+ 3% (czyli wedlug producenta dopuszczalne 6%). tanie kwadratowe ble potrafia miec 10% roznicy.

• Like 1

28 minut temu, piteron napisał:

U mnie czujniki działają idealnie. 

Screenshot_2021-01-19-09-42-37-901_com.xiaomi.smarthome.jpg

Ale nie masz tu nawilżacza, a to on u @Posreg daje największe odchyły od reszty. Wydaje mi się, że nie ma co dążyć do laboratoryjnej precyzji, bo to mierniki dla masowego odbiorcy. Chodzi raczej o znalezienie najlepszej konfiguracji w konkretnych warunkach, żeby swoje cele realizować.

• Like 1