Jump to content
  • Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.

Okres efektywności w różnych bramkach (V2 vs V3)

beetle
 Share

Recommended Posts

Trafiłem na ciekawostkę. Przez kilka miesięcy korzystałem bezproblemowo z następującej sceny w oparciu o Xiaomi Home (org) z regionem PL oraz trzema elementami:

•  Czujnik ruchu (RTCGQ01LM)
  •  Bramka Gateway v2 (DGNWG05LM / v3.5.8_147)
  •  Żarówka Mi LED Smart Bulb (MJDP02YL / v2.0.6_0035)

Scena: jeśli wykryty ruch:  włącz żarówkę -> opóźnienie 30 sekund -> wyłącz żarówkę (okres efektywności 16:00 - 07:00):

1628521340_2020-12-2611_54_12.thumb.jpg.a9cf5d50994df1b56b0558e58869bbb9.jpg

Po zakupie Bramki Gateway v3 (ZNDMWG02LM / v1.4.6_0043) z polskiej dystrybucji i skonfigurowaniu powyższej sceny zauważyłem, że nie jest uwzględniany "okres efektywności" (ustawiony na 16:00 - 07:00).

Efekty:

• scena działa zawsze (ignoruje wspomniany okres),
  • po dezaktywacji sceny system uruchamia ją nadal,
  • po skasowaniu sceny również działa nadal.

Zresetowałem Gateway v3 (10xklik), zresetowałem czujnik ruchu oraz żarówkę, skonfigurowałem ten mały zestaw na nowo - brak poprawy działania takiej sceny. Wyłączenie bramki z zasilania na kilkanaście sekund też nie rozwiązywało problemu. 

Powróciłem z elementami (czujnik oraz żarówka) do systemu opartego na Gateway v2 i działa ok - scena uruchamia się poprawnie w zadanym okresie efektywności.

Czy słuszne jest obwinianie oprogramowania Bramki v3 (ZNDMWG02LM / v1.4.6_0043) w tym przypadku ? Czy można zrobić coś jeszcze ?

636909127_Zrzutekranu2020-12-2612_24_43.png.1271149cd29daa6717e20211b9bde145.png

@rezmus wszystko ok fakt działa ta porada w 100% tylko jest jedno ale. Parę miesięcy temu można bylo mgl03 kupić tylko z chińskiej dystrybucji i wtedy tłumaczenie ludziom miało jakieś racjonalne podstawy. Ale teraz......idzie kupuje człowiek bramkę w polskim sklepie, dokupuje w tym samym sklepie żarówki ,czujniki itp, a na koniec każe mu się logować bramkę na chińską strefę czasową 🤨

Czy tylko ja mam takie wrażenie czy coś jest nie teges😉

1 godzinę temu, rezmus napisał:

musisz sparowac huba z ustawiona chinska strefa czasowa gmt+8 telefonie (tylko na czas parowania). potem jeszcze restart huba i bedzie dzialac.

Dzięki. Pójdę tym tropem. Później można wrócić na naszą strefę czy ma pozostać ?

BTW ... w ostatnich tygodniach obserwowałem co się dzieje z ustawieniami "time zone" dla czujników ruchu w aplikacji Xiaomi Home i tam też potrafi się "dziać". Albo znikają albo są po pewnym czasie inne niż ustawione wcześniej. Bałagan.

Godzinę temu, piteron napisał:

Czy tylko ja mam takie wrażenie czy coś jest nie teges😉

Czy jest jakaś możliwość wysłania do Xiaomi Polska wszelkich uwag ? Próbowałem już wysyłać różne zgłoszenia związane z wersją V2 i tłumaczeniami na język polski (Xiaomi Home) ale widzę, że to gdzieś wyraźnie ginie lub jest lekceważone.

Jestem zdeterminowany, żeby spróbować doprowadzić kilka tematów to stanu "szanującego nowych użytkowników/klientów".

Godzinę temu, piteron napisał:

/.../ tylko odznaczasz automatyczny wybór

Nie do końca znalazłem/wyczułem, co miałeś na myśli pisząc o automatycznym wyborze.

W każdym razie finalnie scena działa w wyznaczonym czasie. Wszelkie czujniki podłączone do tej bramki musiałem usunąć i dodać na nowo. Na szczęście niewiele ich było. Bramkę uruchomiłem treningowo-poznawczo.

Dzięki za odzew i wsparcie @rezmus i @piteron

4 godziny temu, rezmus napisał:

musisz sparowac huba z ustawiona chinska strefa czasowa gmt+8 telefonie (tylko na czas parowania). potem jeszcze restart huba i bedzie dzialac.

Czy mógłbym Cię prosić o kilka dodatkowych informacji (na przyszłość) ?

• czy taki trick będzie wymagany każdorazowo po zresetowaniu bramki/hub'a (np. 10xklik) lub podczas dodawania do innej instalacji aplikacji Xiaomi Home ?
  • co wtedy (po pierwszym sparowaniu/ustawieniu time zone na Pekin GMT +08:00) dzieje się pomiędzy elementami systemu, że wszystko zaczyna działać prawidłowo ?

Godzinę temu, rezmus napisał:

za kazdym razem ja parujesz bramke

Dziękuję. Rozumiem, że gdyby ktoś w Xiaomi podszedł do tematu profesjonalnie, to przewidziałby ten problem zamawiając partię na lokalny rynek (EU). Mam nadzieję, że przy odrobinie dobrej woli ktoś wprowadzi stosowną poprawkę do oprogramowania hub'ów v3 (bo z v2 tego nie doświadczałem).

Jeśli nie będzie nacisków ze strony klientów to nie wydarzy się nic.

To jednak nie koniec przygody z Gateway v3 (ZNDMWG02LM) dystrybucja polska:

• następnego dnia o 9:30 -> scena się uruchamia (a nie powinna),
  • próba dezaktywacji sceny kończy się niepowodzeniem,
  • usunięcie sceny jest wykonalne ale ... i tak działa

Zaczynam żałować, że nie zamówiłem jej na Ali 😂 😂 😂

Z drugiej strony jest to pewnego rodzaju wymuszenie abym dokupił czujnik światła zamiast kombinować okresem efektywności. Ale czy mogę IM ufać (hahaha) ?

W dniu 26.12.2020 o 15:02, piteron napisał:

Kilka dni temu konfigurowałem mgl03 kupioną w MiStorze i czujniki Smart control set  też kupione w tym sklepie. I niestety ale przy automatyzacjach było przesunięcie. Po zalogowaniu mgl03 na strefie Pekin działa ok

Po kilku dniach działa nadal i stabilnie ?

Drążenie tematu mgl03 i wyrzucania urządzeń zigbee w offline 

Wczoraj bylo cały dzień ok od niedzieli bramka byla podłączona pod hotspot z telefonu. Niestety dziś znów to samo. Wstaję rano i............ Nie działa.Cześć urządzeń zigbee offline sama bramka online i funkcje alarmu wykonuje nawet z czujnikow ktore pokazuje offline. Zmiana routera, podłączenie pod hotspot mobilny nic nie daje, dlatego domniemywam ze wina leży po stronie samej bramki a nie internetu. Sprawdziłem też logi na routerze od 6 dni nic nie zapisał co by mogło wskazywać na problemu n internetem. Zauważyłem też coś takiego jak na screenie. Nie wiem co to za urządzenia sa jako niezidentyfikowane offline. Wszystkie podpięte są widoczne . Miał ktoś może coś takiego u siebie i wie jak to usunąć. Reset 10 klikiem nie pomaga

Screenshot_2020-12-29-13-03-24-489_com.xiaomi.smarthome.jpg

W dniu 26.12.2020 o 16:46, beetle napisał:

Nie do końca znalazłem/wyczułem, co miałeś na myśli pisząc o automatycznym wyborze.

@piteron Już wiem gdzie dałem plamę. Pekin ustawiałem w hub'ie, a nie w telefonie. Trafiłem na Twój szczegółowy opis:

Jeśli teraz zadziała przez kilka dni to będę bardziej optymistycznie myślał o v3.

W dniu 29.12.2020 o 14:48, piteron napisał:

Jeśli zadziałało raz to będzie działać.Ale z tym optymizmem apropo mgl03 to byłbym ostrożny

Teraz jest stabilnie w temacie tytułowym: okresów efektywności.

Na razie nie mam innych uwag dodatkowych typu utrata czujników, przejścia w offline, rozłączanie, etc. (v3 / ZNDMWG02LM / v1.4.6_0043 / 102). Brakuje mi kilku funkcjonalności z możliwości dostępnych w bramkach w wersji v2 ale bez wbudowanego głośnika tak już musi być.