Jump to content
  • Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.

Pierwsze zakupy - jak dobrze wybrać

pieczar
 Share

Recommended Posts

Witam,

dzisiaj odnalazłem forum i widzę, że jest dużo aktywnych użytkowników z wiedzą. Bardzo się ciesze i mam nadzieje, że otrzymam odpowiedź na moje pytania.

Chciałbym zacząć przygodę z inteligentnym domem od Xiaomi. Planuje zakupić na wstępie:

- Mi LED Desk Lamp 1S

- Mi Bedside Lamp 2

- Mi Smart Power Plug (ZigBee) lub Mi Smart Wi-Fi Power Plug

- Philips Wi-Fi Smart Bulb White lub Mi LED Smart Bulb (White & Color)

- Mi Smart Motion Sensor (jeżeli EU to muszę kupić cały zestaw z bramką V2)

-  Mi Bluetooth Temperature & Humidity Monitor

1) Pierwsze i najważniejsze dla mnie pytanie. Jaka dystrybucję wybrać chińska czy EU. Posiadam iPhon'a więc nie mam możliwości używania modyfikowanych/klonowanych aplikacji. Chyba, że jest opcja skonfigurowania na androidzie raz a potem używania na iOS w codziennym trybie (mam jakiś telefon na androidzie ale nie wiem czy wersja nie będzie za stara)

2) Jaka wybrać bramkę? Xiaomi a może Aquara? Jeżeli dystrybucja chińska to centralka/bramka Xiaomi v2 czy v3? W europejskiej wersji zostaje mi tylko jak na razie v2. 

2) Jakie gniazdko wybrać? ZigBee czy po WIFI?

3) Która żarówkę wybrać? Jedną z wymienionych przeze mnie czy może jeszcze inna? Ważne, żeby była kompatybilna i jasno świeciła. Chcę nią sterować poprzez telefon jak i również przez przycisk Mi Smart Wireless Switch (w przyszłości gniazdko)

4) Czy da się tym wszystkim sterować zdalnie gdy jest się poza domem przez transmisje danych? Z tego co czytałem to aplikacja MI Home tak działa natomiast Apple Home nie?

5) W przyszłości chciałbym może dodać kamerę wiec wybrane rozwiązania muszą być kompatybilne.

Z góry dziękuje za poświęcony czas na odpowiedź. Liczę na uzyskanie takich informacji, które rozwieją moje wątpliwości i będę mógł w końcu zacząć zamawiać.

Pozdrawiam !

• Developer

eu szybkie, mniej. cn wolne, wiecej. na tym etapie mozesz wybrac to i to, ale jak wezmiesz eu to w przyszlosci bedziesz mial mniejszy wybor sprzetu (bo nie wszystko ma wersje globalne), jak cn bedziesz narzekal, ze dziala wolno ;)

jesli masz ios to tylko aqara hub (eu/cn) lub mi multi (cn, mniej urzadzen w homekit niz aqara). homekit z tego co wiem dziala remote, ale musisz miec huba apple (tv/homepod/ipad).

- lampy beda dzialac na eu/cn
- gniazdka na eu masz zigbee eu (10a, uziemienie, homekit) i wifi eu (16a, brak dziury na bolec, uziemienie tylko jak wymieniasz gniazdka na typ F), na cn bedziesz mial tylko chinskie (zigbee byc moze dziala w homekit)
- bulby musisz kupic pod dany region (bralbym nowsze yeelight, bo maja homekit)
- kamerki sa eu/cn, wiec kupisz cos pod dany region
- lcd temp/hum ble bedzie dzialal na eu/cn (potrzebna bramka ble jesli chcesz, zeby wysylal dane co ~10m do chmury i do automatyzacji)

aktualnie takie sensory beda ci dzialac na eu z aqara hub. na cn pewnie bedzie wiecej, ale lista i tak jest dosc dluga.

https://xiaomifans.pl/topic/1457-aqara-gateway-v3-homekit/?tab=comments#comment-25673

Edited by rezmus
  • Thanks 1

3 godziny temu, rezmus napisał:

eu szybkie, mniej. cn wolne, wiecej. na tym etapie mozesz wybrac to i to, ale jak wezmiesz eu to w przyszlosci bedziesz mial mniejszy wybor sprzetu (bo nie wszystko ma wersje globalne), jak cn bedziesz narzekal, ze dziala wolno ;)

jesli masz ios to tylko aqara hub (eu/cn) lub mi multi (cn, mniej urzadzen w homekit niz aqara). homekit z tego co wiem dziala remote, ale musisz miec huba apple (tv/homepod/ipad).

- lampy beda dzialac na eu/cn
- gniazdka na eu masz zigbee eu (10a, uziemienie, homekit) i wifi eu (16a, brak dziury na bolec, uziemienie tylko jak wymieniasz gniazdka na typ F), na cn bedziesz mial tylko chinskie (zigbee byc moze dziala w homekit)
- bulby musisz kupic pod dany region (bralbym nowsze yeelight, bo maja homekit)
- kamerki sa eu/cn, wiec kupisz cos pod dany region
- lcd temp/hum ble bedzie dzialal na eu/cn (potrzebna bramka ble jesli chcesz, zeby wysylal dane co ~10m do chmury i do automatyzacji)

aktualnie takie sensory beda ci dzialac na eu z aqara hub. na cn pewnie bedzie wiecej, ale lista i tak jest dosc dluga.

https://xiaomifans.pl/topic/1457-aqara-gateway-v3-homekit/?tab=comments#comment-25673

Wielkie dzięki Rezmus za odpowiedź. Mam jeszcze kilka pytań do tego co napisałeś:

1) Dlaczego na iOS najbardziej (tylko) polecasz Aquare? Jesteś w stanie podać mi link gdzie ja kupie w wersji EU? Jeżeli kupie sama centralkę Aquare EU to potem mogę sobie na przykład dokupić tylko czujnik Xiaomi również wersje EU i wszystko będzie śmigać tak?

https://allegro.pl/oferta/aqara-gateway-zigbee-homekit-hub-wersja-eu-8896385595 czy to by było ok? Cena za sama centralkę taka sama jak Xiaomi z zestawem czujników ale rozumiem ze Aquara ma być taka pod marka premium.

2) Jaka aplikację się używa do Aquary?

3) Odnośnie gniazdek widzę, że bardziej polecasz wersje z Zigbee. WIFI odpada pod względem uziemienia - wymiana gniazdka? (https://mi-home.pl/inteligentne-urzadzenia/mi-smart-power-plug-zigbee). Na stronie oficjalnej jest napisane, że działa tylko z bramką ale to chyba nie problem?

4) Odnośnie żarówek "brałbym nowsze yeelight" masz na myśli tą - https://mi-home.pl/inteligentne-urzadzenia/mi-led-smart-bulb-white-color ?

5) Czy biorać Aquare EU i czujnik ruchu Xiaomi EU oraz posiadając MI Bed side lamp 2 mogę na przykład utworzyć akcje/schemat ->> Gdy czujnik wykryje ruch Bedside Lamp zapala się z jasnością 30 % w kolorze pomarańczowym?

Edited by pieczar

• Developer

sam nie uzywam ios, ale tam masz homekit i duzo osob wlasnie korzysta ze smarta przez homekit. aqara wystawia ci sensory do homekit, stare huby mi eu/cn nie maja homekit. sam musisz poszukac gdzie kupic. sensory generalnie nie maja regionalizacji (nie ma roznych wersji na rozne rynki). podepniesz pod kazdy hub o ile jego firmware wspiera dany sensor i jest w mi home na liscie w danym regionie. aqara to mi home / aqara app (tylko sensory aqara) lub homekit. jak wymiesz sobie gniazdko w scianie na typ F to bedziesz mial uziemienie w tym wifi. w nasze gniazdka E nawet go nie wepniesz, bo to gniazdko nie ma dziury na bolec. majac huba lepiej brac zigbee, bo homekit (jesli 10a/2300w to nie problem dla ciebie). pisza tak, bo tylko taki hub sprzedaja (mi eu), dziala bez problemu z aqara eu i mi multi (ale ten cie nie dotyczy, bo na iphonie nie podepniesz gniazdka eu i huba cn). co do yeelight bedside to zwykle w produktach yeelight nie mozesz ustawic koloru wybranego w automatyzacji. mozna by to zrobic modem na android i moglbys sobie potem uzywac tej sceny na iphone i wlaczac/wylaczac (ale nie edytowac). co do bulby ta bedzie OK na eu i ma homekit. mozesz tez kupic takie z bialym body YLDP06YL. tez maja homekit i beda dzialac na cn/eu.

Przejrzałem teraz parę stron dalej jest to dla mnie skomplikowane ale już coraz mniej.

Tak jak mówiłeś Xiaomi Gateway 2 nie wspiera Apple Home dlatego lepiej na iOS wybrać Aqare.

Aquara wspiera zigbee tylko 2.0? Nie będzie tak, że będę po jakimś czasie będę żałował, że nie wybrałem Xiaomi Gateway v3 dystrybucji chińskiej (iść ze wszystkimi urządzeniami na chiny)?

Czyli mając hub Aqara lepiej kupić również czujniki Aqara? One wtedy będą widoczne w Apple Home a z Xiaomi nie?

Żarówki "YLDP06YL - beda dzialac na cn/eu" dobrze rozumiem, że te działają na dwóch dystrybucjach? Jakbym w przyszłości wymienił hub na inna dystrybucje to żarówki zostają?

• Developer

aqara po aktualizacji wspiera zigbee 3.0, a ktore urzadzenia w przyszlosci beda z tym hubem dzialac to juz decyzja producenta i tego nikt nie wie.

https://xiaomifans.pl/topic/1463-aqara-opple/?tab=comments#comment-25712

sensory mi tez sa w homekit, ale nie kazdy sensor bedzie w homekit (nie ma znaczenia aqara/mi). homekit mnie srednio interesuje, wiec nie znam pelnej listy urzadzen, ktore sa wspierane w homekit dla aqara hub. z wlasnego doswiadczenia wiem, ze niektore sensory, ktore sa w homekit przez aqara hub nie sa w homekit przez mi multi hub. zarowka YLDP06YL jest obecnie na regionie eu/cn w mi home (kiedys byla tylko na cn). im wiecej bedziesz mial urzadzen, ktore dzialaja na eu/cn tym latwiej bedzie pozniej zmienic region gdybys zmienil zdanie ;)

Edited by rezmus

Po wymianie zdań z Tobą i przeczytaniu parę konwersacji na internecie chyba jednak wybiorę wersję chińską. Patrząc na to, że jest dostępnych więcej urządzeń oraz nowości najpierw są wypuszczane na rynek chiński. Jedyny minus to przejściówki, które mnie będą denerwowały wystając i te opóźnienia. Co do przejściówek to rozumiem ze Mi Led Desk i Bedside lamp muszę wtedy też zamówić z wersji chińskiej, żeby to potem współgrało, można było utworzyć automatyzacje i używać przez 1 aplikacje.

Kiepsko i mało praktycznie pewnie to wygląda jak do przedłużacza wkładasz przejściówkę potem smart gniazdko i do tego dopiero jakieś urządzenie zasilane na prąd. Razem pewnie około 10 cm wysokości. Masz też tak?

Edited by pieczar

• Developer

lampy, ktore podales maja maja uniwersalna dystrybucje, nie ma w mi home wersji cn/eu, wiec jesli kupisz z wtyczka eu to beda tez dzialac na cn. nie uzywam chinskich gniazdek i iphona, wiec moge sobie (prawie) wszystko podpiac gdzie bede chcial modem.

Edited by rezmus

Super to zamawiam lampy z Polski - dystrybucję EU.

Prawdopodobnie moje ostatnie pytanie do Ciebie. Jakie są ciekawe urządzenia, których nie będę mógł używać na wersji europejskiej? Pytam tak z grubsza czy jest coś takiego co może przesądzić o wyborze i będę żałował, że nie mogę mieć tego urządzenia. Dystrybucja chińska ma lepsze kamery? Na przykład widziałem, że są czujniki do roślin (pomyślałem, że mojej dziewczynie by się spodobało) ale widzę na Aliexpress, że jest wersja globalna.

Edited by pieczar

• 5 months later...

Cześć,

nie będę zakładał nowego tematu, bo w sumie podobne pytanie mam. Do tej pory miałem tylko odkurzacz v1 EU i oczyszczacz 3H z dystrybucji EU, więc sobie obsługiwałem wszystko przez apkę, ale dokupiłem dwie żarówki Mi Led Smart Bulb Essential White&Color EU i jedną Yeelight 1S kolorową z chin oraz nawilżacz v2 z chin, ale pojawił się normalnie na EU. Żeby dopiąć tę chińską żarówkę zainstalowałem zmodowaną apkę i wszystko śmiga, ale chciałbym dokupić do tego bezprzewodowe włączniki, bo włączanie tylko głosem albo smartfonem nie jest do końca wygodne.

Trochę przejrzałem forum i często polecana była brama Xiaomi v3 CN i sobie ją zamówiłem, ale nie przemyślałem tego i w zasadzie ciężko mi znaleźć, bo forum dosyć obszerne, jakie SWITCHE bezprzewodowe będą z nią działać. Zależy mi w sumie żeby były dwuprzyciskowe. Czy Switch Aqara CN będzie działał z resztą środowiska które stworzyłem? Może polecacie jakieś inne? Cena chińskich zdecydowanie korzystniejsza niż polskich, ale w sumie zastanawiam się też nad Switchami Aqara EU, bo gdyby , tfu tfu, zablkowali kiedyś moda, to wymieniłbym bramę na Aquarę v3 EU.

Dodatkowe żarówki też raczej będę kupował EU, bo są po 60zł na allegro, więc to już dobra cena.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

• Developer

nie ma switchow cn/eu. sensory nie maja regionalizacji jako takiej. moze jedynie danych sensorow nie byc na regionie w apce. swiche wireless beda dzialac na pewno te stare lumi.sensor_86sw2.v1/lumi.remote.b286acn01 (D1 nie ma oficjalnie na eu, wiec bez moda nie beda na eu dzialac).

Tak porównując ceny to na allegro podobne ceny za te switche wireless jak na aliexpress. Chyba, że ktoś ma dostęp do jakiegoś kodu?

Jeszcze jedno pytanie, czy te wireless mają jakieś wystające plecki czy są płaskie z tyłu? Bo widzę sporo zdjęć tych do kabli, ale nie za bardzo widzę jakieś zdjęcie bezprzewodowych.

lumi.remote.b286acn01 - to jest WXKG02LM, a  lumi.sensor_86sw2.v1  ?

• Developer

plecy musza byc plaskie, bo ida na sciane. mam tylko mini switche, wiec nie znam pudelkowych modeli. roznica jest taka, ze lumi.sensor_86sw2.v1 ma w automatyzacji tylko click i both click, a lumi.remote.b286acn01 dodatkowo double click i long click.

https://www.youtube.com/watch?v=aE9v9s-O_EA

Edited by rezmus

1 minutę temu, rezmus napisał:

plecy musza byc plaskie, bo ida na sciane. mam tylko mini switche, wiec nie znam pudelkowych modeli. roznica jest taka, ze lumi.sensor_86sw2.v1 ma w automatyzacji tylko click i both click, a lumi.remote.b286acn01 dodatkowo double click i long click.

Dzięki wielkie za odpowiedź. Chcę sobie zakleić stary zwykły włącznik tym bezprzewodowym, tam zepnę kable spinką na stałe, ale bałem się, że będzie miał wielkie kwadratowe plecy jak w tych chińskich przewodowym i mi się nie zmieści w to miejsce. A zależy mi w sumie, żeby mieć sporo opcji, bo nie tylko światło chcę sobie z niego odpalać, więc będę szukał lumi.remote.b286acn01 - WXKG02LM.

Jest jakaś zaleta przewodowych, której nie widzę?