Jump to content
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

przemekbial

Podłączenie Aqara Wireless Controller Relay

Recommended Posts

Czy ktoś z Was próbował zamiast zwykłego łącznika (przełącznika) świecznikowego podłączyć do tego przekaźnika przycisk dzwonkowy? Mam wątpliwości, czy zadziała to poprawnie po wciśnięciu fizycznie przycisku - tzn. załączy przycisk wirtualny (zamknie obwód) tylko na chwilę. Przy podłączeniu łącznika świecznikowego nie działa on u mnie w wariancie włącz/wyłącz tylko zawsze przełącza stan (choć może po prostu coś źle podłączyłem w samym mechanizmie łącznika).

Dodatkowe pytanie - czy przycisk ścienny Aqara montowany do puszki można odpowiednio skonfigurować, żeby fizycznie działał jako przycisk dzwonkowy? Tzn. po przełączeniu np. po upływie jednej sekundy wyłączał z powrotem ten obwód. Wiem, że jest to możliwe przy automatyzacji, ale chodzi mi działanie przy fizycznym jego naciśnięciu.

Planuję podłączyć do automatyzacji manipulacje bramami garażową i wjazdową, które w jednym miejscu mam wyprowadzone do przycisków dzwonkowych i nie chciałbym, żeby coś się spaliło.

Tu masz na wyjściu 230V, więc do sterowania bramami gdzie jest tylko zwieranie dwóch żył bezpotencjałowych musisz zastosować dodatkowe przekaźniki z cewka 230V.

Tak, zdaję sobie z tego sprawę. Tylko zastanawiam się, czy w ten układ da się wpiąć przycisk dzwonkowy zamiast standardowego przełącznika.

Jak zależy Ci na impulsie to wystarczy.

Dzięki. Choć zaczynam zastanawiać się, czy jednak po prostu nie zrobię mostka przy aktualnych dzwonkach - je pozostawię, a z boku wepnę przekaźnik Aqara połączony z przekaźnikiem sygnałowym z cewką 230V.

Tylko pamiętaj ze z aplikacji będziesz musiał włączyć i wyłączyć przycisk.

Możesz zrobić też scenę automatyczną ręczną i w niej zrobić aby włączał Ci kanał i wyłączał.

Sam mam tak zrobione otwieranie furtki, tylko korzystam z gniazdka :D

Tak, wiem. Właśnie planowałem zrobić scenę ręczną - włącz, 1 sekunda opóźnienia, wyłącz. I trzeba pamiętać, żeby nie bawić się przyciskami bezpośrednio w kafelku z przekaźnikiem Aqara ;)

Swoją drogą, szkoda, że nie zrobili tego tak, że urządzenie po prostu przekazuje napięcie wejściowe - jak jest 230V to 230V, jak 12V to 12V, a jak beznapięciowe, to sam styk - jak w prostych przekaźnikach. Tylko zasilanie musiałoby być na oddzielnym wejściu.

Przy okazji - ktoś może polecić jakieś przekaźniki 230V? Nie zależy mi w sumie na ich zbytnim ukrywaniu, więc nie muszą być dopuszkowe. Potrzebuję dwóch, a nie mogę niestety namierzyć żadnego, który miałby dwa niezależne kanały. Znalazłem taką opcję, ale w przekaźniku bistabilnym i nie wiem, czy jest sens, bo wtedy ręczna scena musiałaby chyba wyglądać: start - 1 sek - stop - 1 sek - start - 1 sek - stop.

Prosił bym o pomoc z tym właśnie przełącznikiem, ponieważ zakupiłem 1 sztukę aby wypróbować czy uda mi się pod to podłączyć sterowanie roletami zewnętrznymi. Udało mi się i działa to idealnie ponieważ miałem w opcjach możliwość załączenia funkcji "interlock" która jest wymagana przy roletach żeby nie było możliwości załączenia 2 przycisków jednocześnie. Dokupiłem 2 przełączniki do kolejnych rolet, ale coś się w międzyczasie zmieniło i po dodaniu ich do aplikacji nie ma już opcji "interlock" :( 

Przy pierwszym przełączniku też ta opcja zniknęła, ale że była ona załączona to działa do teraz pomimo że zniknęła z opcji i dalej blokuje przypadkowe załączenie 2 przycisków jednocześnie.  Z tego co zauważyłem to zmienił się interfejs do obsługi tego przełącznika w aplikacji Mi Home i wydaje mi się że w tym momencie to opcja zniknęła.

Prosiłbym o radę czy jest możliwość przywrócenia w jakiś sposób poprzedniego interfejsu lub skopiowania ustawień z przełącznika który ma załączoną tą opcje do pozostałych 2 przełączników lub jakikolwiek inny sposób. Z góry dziękuję za pomoc.

Posted (edited)

udostepnij mi huba gdzie masz te relay.

Edited by rezmus

@pierzak uważaj aby nie spalić silnika od rolet :D

Najlepiej pewnie by było zastąpić to starym pluginem, ale to już Ci powie @rezmus on jest w tych rzeczach biegły.

• Like 1

7 godzin temu, rezmus napisał:

udostepnij mi huba gdzie masz te relay na xiaomi id 2235426215

Udostępnienie poszło "roleta kuchnia" to ten który ma załączoną tą funkcje ale pewnie do tego dojdziesz bo generalnie jak dla mnie to jesteś taki guru od tego systemu i wszystko praktycznie co wiem to z Twoich wpisów i porad więc w Tobie miałem ostatnią nadzieje żeby to zadziałało :)

Posted (edited)

zobacz, czy dziala. jak masz moda to mozesz sobie zrobic edycje plugina w

/Android/data/com.xiaomi.smarthome/files/plugin/install/rn/1001531/1005748/android/main.bundle

zmiana 2 razy

var showLock = !isShared && _PluginConfig.default[modelName].existLock && _miot.Device.lastVersion > 32;

na

var showLock = !isShared && _PluginConfig.default[modelName].existLock;

i opcja interlock wroci.

Edited by rezmus
  • Thanks 1

Posted (edited)
9 godzin temu, rezmus napisał:

zobacz, czy dziala. jak masz moda to mozesz sobie zrobic edycje plugina w

/Android/data/com.xiaomi.smarthome/files/plugin/install/rn/1001531/1005748/android/main.bundle

zmiana 2 razy

var showLock = !isShared && _PluginConfig.default[modelName].existLock && _miot.Device.lastVersion > 32;

na

var showLock = !isShared && _PluginConfig.default[modelName].existLock;

i opcja interlock wroci.

Jesteś WIELKI! Dziękuję! :) Twoja "ingerencja" pomogła i zaczęło działać. Plik już też poprawiłem i faktycznie opcja wróciła. Teraz tylko czekać na fajną okazję i dokupić do reszty rolet w całym domu. Jeszcze raz dziękuje! Przez tydzień się z tym męczyłem bo nie chciałem Ci głowy zawracać ale i tak wiedziałem że skończy się na Twojej pomocy :)

Edited by pierzak
  • Like 1

Dla zainteresowanych - wygląda na to, że jest rozwiązanie (a nawet potencjalnie dwa), żeby ten przekaźnik działał na wyjściach beznapięciowo. Można albo zasilić Relay niskim napięciem 5V, które nie będzie przenoszone na styki lub dokonać modyfikacji samego układu, likwidując połączenia na płytce. Czekam na przesyłkę z nowym urządzeniem - będę to testował i podzielę się wynikami.

Cześć.

również mam problem z tym przewoźnikiem.

Relay sparowalem z bramka mija.

Niestety mimo używamia aplikacji roleta nie reaguje na przyciski. Niezależnie czy przycisk 1 czy 2.

Spakowałem i podmienilem podany przwz Rezmus fragment kodu. Niestety dalej nie działa.

Co prawda funkcia interlock się pojawila Ale jest nieaktywne. A po wejściu w ustawienia pojawia się komunikat " zadanie nie powiodło się  sprawdź działanie sieci. 

Jak klikam na nieaktywny Interpol to dostaje informacje. " operacja nie powodują się"

Będę wdzięczny za kazda pomoc i wskazówkę. 

Pozdrawiam

Adam