Jump to content
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Aqara sterowanie głosem


rewolF
 Share

Recommended Posts

Mam sporo urządzeń Aqary w domu, w tym szczególnie włączniki i chciałbym mieć możliwość sterowania nimi głosem.

Mam zainstalowana nieoficjalną apke mi home.

Widziałem instrukcje żeby przenieść środowisko na Google Home ale z jednej strony żadne urządzenia nie zostały dodane do mojego konta (może wina nieoficjalnej apki), a z drugiej na liście urządzeń wspieranych sterowaniem głosowym nie ma w ogóle włączników.

Czy jest jakaś opcja na to?

Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, rezmus napisał:

z mijia w gh dziala tylko kilka urzadzen zigbee. zarowka aqara, mi eu plug i cos tam jeszcze. wiecej urzadzen moze byc w gh przez chmure aqara w apce aqara, ale nie testowalem.

Rzuciło mi się w oczy że aqara chwali się funkcja sterowania głosem ale jak to teraz zrobić.

Hub i wszystko pozostałe mam podpięte w "mi home.ru", czy mogę dodatkowo niezależnie dodać te urządzenia do Aqary Home bez konieczności rozsparowywania w mi home?

Link to comment
Share on other sites

A czy ktoś miał doświadczenia z korzystania z urządzeń Aqary jak np. przełączniki światła sterowane głosem? Czy to w ogóle działa i jak się sprawdza?

Nie wiem czy jest sens się bawić a nie chce mi się rozłączać mi home, bo mam tam zbyt dużo urządzeń.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
W dniu 19.12.2021 o 11:50, rewolF napisał:

A czy ktoś miał doświadczenia z korzystania z urządzeń Aqary jak np. przełączniki światła sterowane głosem? Czy to w ogóle działa i jak się sprawdza?

Nie wiem czy jest sens się bawić a nie chce mi się rozłączać mi home, bo mam tam zbyt dużo urządzeń.

Też się mocno nad tym zastanawiałem, do tego ma dwie bramki ale obie od xiaomi. Testowałeś już coś z GH ? przepinałeś? co pojawia się dokładnie z Aqara w GH i czym można sterować głosem?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Cześć,

Planuję przesiadkę na Google Home a później na Home Assistant i porzucenie automatyzacji w Xiaomi. Póki co mam żarówki i lampy Xiaomi/Yeelight i nie mam z tym problemów. Mam dwie bramki Xiaomi V1, te z głośnikiem i wszystko działa jak należy. Niestety Google nie widzi tylko podpiętych do bramek po zigbee czujników ruchu Aqara i Xiaomi, przycisków Xiaomi, termometrów Aqara ani czujników okien Aqara. Widzi czujniki okien Xiaomi, które są offline ale przy otwarciu okna pojawia się "okno otwarte" i znów przechodzi w offline i nie widać też tego regułach GH. Pytanie czy jak przesiądę się z modowanej apki Xiaomi na Aqara Home to te urządzenia będą widoczne w GH i będą działały? Będzie można przypisać np do przycisku lub czujnika ruchu włączenie lampy z Tuya czy innego systemu widocznego w GH? Ktoś to przerabiał? Mam sporo urządzeń i trochę nie chce mi się wszystkiego resetować by później w razie niepowodzenia wracać do Xiaomi.

Link to comment
Share on other sites

Z Aqara app działa sporo zabawek w GH,a na pewno te przeznaczone na region EU. W GH nie napiszesz automatyzacji jedynie rutyny które wykonują najprostsze polecenia 

Z moich 150 urządzeń w XIAOMI app w GH widoczne jest 46 głównie oświetlenie. Z Aqara app widoczne było dużo więcej 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Coś dziś nagrzebałem i postanowiłem zresetować HUB, mam jeszcze ten jeden z pierwszych "Xiaomi Mijia DGNWG02LM" i w dodatku CN. Pod oficjalną apką Xiaomi na PL jej nie widać, na MOD pod PL jest. Problem w tym, że po resecie nie chce mi dodać ponownie "dzieci", które miałem. Część przycisków Xiaomi łączy, część nie. To samo z czujnikami ruchu jak i otwarcia okien Aqara. Wizualnie i po numerach są takie same a jednak nie da się niektórych podpiąć. Część pewnie kupiłem na Ali, trudno mi teraz dojść które i czy to przyczyna. Da się coś z tym zrobić? Zmiana huba coś polepszy?

Drugi temat to chciałbym kupić nowszą centralkę Xiaomi ZNDMWG02LM lub Aqara HM1S-G02. Nie wiem jednak którą bo chciałbym poprzez przyciski/czujniki ruchu sterować lampami, które mam w Xiaomi (i Yeelight) a jednocześnie by czujniki otwarcia okien i ruchu Aqara były widoczne dla rutyn w Google Home.

Rozumiem, że jeśli centralka Xiaomi będzie podpięta w Xiaomi App to wszystko będzie widoczne dla siebie pod Xiaomi app ale pod GH już niekoniecznie. Jeśli podepnę hub Aqara pod Xiaomi app to widoczność dla GH się zmieni czy raczej nie (chodzi przede wszystkim o czujniki ruchu)? Ostatnia opcja to jeśli przesiądę się na Aqara App to raczej tych lamp nie będę widział a czujniki ruchu z Aqara nie będą widoczne dla Xiaomi App?

 

Link to comment
Share on other sites

GH.ma integrację zarowno z Aqara, Yeelight Smartmi jak i XIAOMI. Ale to jest apkach wykonawcza nie do automatyzacji tych urządzeń. Najwięcej jest widać z Yeelight i Aqara,z Xiaomi wentylatory,oczyszczacze i jak zintegrujesz Smartmi to i nawilżacze

Czujniki otwarcia jest widoczny ale tylko ten od XIAOMI. Z Agary jest widoczny ale tyłko jak jest sparowany z Aqara app 

Co do bramki to zdecydowanie MGl03, obsługuje praktycznie wszystkie protokoły transmisji i jest multiregionalna. Ale nie jest widoczna w GH tak jak pozostałe z Xiaomi app. W Aqara app widoczne sa wszystkie bramki więc można zarządzać alarmami głosowo 

Edited by piteron
Link to comment
Share on other sites

No właśnie w GH mam wszystko czego potrzebuję poza czujnikami okien i ruchu a przydałoby się to do takich prostych rutyn z wykorzystaniem ruchu.

Pozostaje chyba Home Assistant by ogarnął całość (Yeelight, Tuya, Hethome, Supla, Aqara, Xiaomi). Orientujesz się czy żeby były widoczne tam te czujniki to łączy się je bezpośrednio czy przez bramkę?

Co to za bramka MGl03? Nie mogę jej namierzyć tak na 100%. Jaki jest jej kod?

Link to comment
Share on other sites

MGL03 lub po prostu bramka Xiaomi V3 wpisz w Google

Tak się zastanawiam co by dało jak by w GH byly czujniki ruchu czy otwarcia.Rutyn na ich statusie nie da się zrobić a jedynie co można sprawdzić to nich aktualny stan . GH to w sumie środowisko wykonawcze to poszczególnych urządzeń. Urządzenia w GH nie komunikują się ze sobą ani nie wykonują wspólnych akcji typu jak ruch to włącz.Od tego sa aplikacje typu Xiaomi Home,Tuya,HA itp 

Rutyna to nie automatyzacja,to ciąg komend dla poszczególnych urządzeń typu włącz, wyłącz,ustaw, zmień.

 

Link to comment
Share on other sites

A widzisz, tego nie wiedziałem, że są tylko widoczne a rutyn nie da się zrobić na ich podstawie. Widzę w sumie kilka czujników drzwi Xiaomi ale są offline i myślałem, że to kwestia ich starości.

W GH rutynę można uruchomić działaniem innego urządzenia: np gdy włączam TV (Sony) wyłącza się podświetlenie LED (tuya) i gaśnie światło (Yeelight spod Xiaomi app). Tak mam i to działa. Chciałbym pod taką automatykę wielu producentów podpiąć jeszcze jakoś te czujniki ruchu/otwarcia. Da się to zrobić poza HA czy to jedyna opcja?

Link to comment
Share on other sites

Działa bo zrobiłeś włącz tv i wyłącz światło.Tak będzie działać. Ale nie sprawdzisz statusu ani urządzenie nie udostępni swojego statusu dla innych urządzeń

 Czyli czujniki ruchu ,otwarcia są praktycznie po to aby zapytać czy okno jest otwarte czy tez był ruch w pomieszczeniu. Ale na podstawienie tych informacji nie wywolasz innych reakcji . 

Link to comment
Share on other sites

Rozumiem, dzięki. Jeszcze dwa pytanka:

1. Co może być przyczyną, że bramka po resecie nie widzi niektórych urządzeń, które widziała jeszcze dzień wcześniej?

2. Czy by podłączyć czujniki ruchu i inne Zigbee do HA robi się to bezpośrednio czy poprzez bramkę?

 

Edited by micbud
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing inSign In Now
 Share

×
×
  • Create New...